Mix

Dodijeljene su ovogodišnje nagrade Grammy! SZA, Taylor Swift, Killer Mike među najvećim ovogodišnjim dobitnicima

Gramofoni izokretani na pozadini od nota s natpisom Grammy 2024.
Gramofoni izokretani na pozadini od nota s natpisom Grammy 2024. Foto: Canva

SZA je predvodila ovogodišnje Grammyje s ukupno devet nominacija, uključujući onu za Album godine. Uz nju su nominirani i Jon Batiste, boygenius, Miley Cyrus, Lana Del Rey, Janelle Monáe, Olivia Rodrigo i Taylor Swift. Batiste i Swift već su osvojili Album godine, pri čemu je Swift nagradu osvojila triput.

Na ovogodišnjoj je dodijeli ostvarila povijesnu četvrtu pobjedu u toj kategoriji s albumom „Midnights“.

Pobjedu u kategoriji Rap i Hip-Hop glazbe odnio je Killer Mike. Pjesma „SCIENTISTS & ENGINEERS“ koju, uz Killer Mikea, potpisuju André 3000, Future i Eryn Allen Kane, osvojila je kategoriju Rap pjesma i Rap nastup godine, a njima je pridodao i Grammyja za Rap album godine.

U nastavku pogledajte bliži pregled dobitnika 2024. godine. Za detaljniju analizu nakon završetka nedjeljne emisije, uključujući potpuni popis ovogodišnjih pobjednika u svim kategorijama, pogledajte ovdje.

Album of the Year

  • World Music RadioJon Batiste
  • the recordboygenius
  • Endless Summer VacationMiley Cyrus
  • Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean BlvdLana Del Rey
  • The Age of PleasureJanelle Monáe
  • GUTSOlivia Rodrigo
  • MidnightsTaylor Swift
  • SOSSZA

Record of the Year

  • “Worship” Jon Batiste
  • “Not Strong Enough” boygenius
  • “Flowers” Miley Cyrus
  • “What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie] Billie Eilish
  • “On My Mama” Victoria Monét
  • “Vampire” Olivia Rodrigo
  • “Anti-Hero” Taylor Swift
  • “Kill Bill” SZA

Song of the Year

  • “A&W” Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)
  • “Anti-Hero” Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
  • “Butterfly” Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)
  • “Dance The Night (From Barbie The Album) Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
  • “Flowers” Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)
  • “Kill Bill” Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)
  • “Vampire” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
  • “What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie] Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best Rap Album

  • Her LossDrake & 21 Savage
  • MICHAELKiller Mike
  • HEROES & VILLAINSMetro Boomin
  • King’s Disease IIINas
  • UTOPIATravis Scott

Best Rap Performance

  • “The Hillbillies” Baby Keem Featuring Kendrick Lamar
  • “Love Letter” Black Thought
  • “Rich Flex” Drake & 21 Savage
  • “SCIENTISTS & ENGINEERS” Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane
  • “Players” Coi Leray

Best Rap Song

  • “Attention” Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini & Ari Starace, songwriters (Doja Cat)
  • “Barbie World [From Barbie The Album]” Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
  • “Just Wanna Rock” Mohamad Camara, Symere Woods & Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)
  • “Rich Flex” Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule & Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake & 21 Savage)
  • “SCIENTISTS & ENGINEERS” Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane)

Best New Artist

  • Gracie Abrams
  • Fred again..
  • Ice Spice
  • Jelly Roll
  • Coco Jones
  • Noah Kahan
  • Victoria Monét
  • The War And Treaty

Songwriter of the Year, Non-Classical

  • Edgar Barrera
  • Jessie Jo Dillon
  • Shane McAnally
  • Theron Thomas
  • Justin Tranter

Producer of the Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dernst “D’Mile” Emile II
  • Hit-Boy
  • Metro Boomin
  • Daniel Nigro

Best Pop Solo Performance

  • “Flowers” Miley Cyrus
  • “Paint The Town Red” Doja Cat
  • “What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie] Billie Eilish
  • “Vampire” Olivia Rodrigo
  • “Anti-Hero” Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance

  • “Thousand Miles” Miley Cyrus f/ Brandi Carlile
  • “Candy Necklace” Lana Del Rey f/ Jon Batiste
  • “Never Felt So Alone” Labrinth f/ Billie Eilish
  • “Karma” Taylor Swift f/ Ice Spice
  • “Ghost In The Machine” SZA f/ Phoebe Bridgers

Best Pop Dance Recording

  • “Baby Don’t Hurt Me” David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray
  • “Miracle” Calvin Harris f/ Ellie Goulding
  • “Padam Padam” Kylie Minogue
  • “One In A Million” Bebe Rexha & David Guetta
  • “Rush” Troye Sivan

Best Rock Album

  • But Here We Are, Foo Fighters
  • Starcatcher, Greta Van Fleet
  • 72 Seasons, Metallica
  • This Is Why, Paramore
  • In Times New Roman…, Queens Of The Stone Age

Best Alternative Music Performance

  • “Belinda Says” Alvvays
  • “Body Paint” Arctic Monkeys
  • “Cool About It” boygenius
  • “A&W” Lana Del Rey
  • “This Is Why” Paramore

Best Alternative Music Album

  • The Car, Arctic Monkeys
  • The Record, boygenius
  • Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
  • Cracker Island, Gorillaz
  • I Inside The Old Year Dying, PJ Harvey

Best R&B Performance

  • “Summer Too Hot” Chris Brown
  • “Back To Love” Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley
  • “ICU” Coco Jones
  • “How Does It Make You Feel” Victoria Monét
  • “Kill Bill” SZA

Best R&B Album

  • Girls Night OutBabyface
  • What I Didn’t Tell You (Deluxe)Coco Jones
  • Special OccasionEmily King
  • JAGUAR IIVictoria Monét
  • CLEAR 2: SOFT LIFE EPSummer Walker

Best Melodic Rap Performance

  • “Sittin’ On Top Of The World” Burna Boy Featuring 21 Savage
  • “Attention” Doja Cat
  • “Spin Bout U” Drake & 21 Savage
  • “All My Life” Lil Durk Featuring J. Cole
  • “Low” SZA

Best Alternative Jazz Album

  • Love In ExileArooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
  • Quality Over OpinionLouis Cole
  • SuperBlue: The Iridescent SpreeKurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue
  • Live At The PianoCory Henry
  • The Omnichord Real BookMeshell Ndegeocello

Best Country Solo Performance

  • “In Your Love” Tyler Childers
  • “Buried” Brandy Clark
  • “Fast Car” Luke Combs
  • “The Last Thing On My Mind” Dolly Parton
  • “White Horse” Chris Stapleton

Best Country Album

  • Rolling Up The Welcome MatKelsea Ballerini
  • Brothers OsborneBrothers Osborne
  • Zach BryanZach Bryan
  • Rustin’ In The RainTyler Childers
  • Bell Bottom CountryLainey Wilson

Best Latin Pop Album

  • La Cuarta HojaPablo Alborán
  • Beautiful Humans, Vol. 1AleMor
  • A CiegasPaula Arenas
  • La NetaPedro Capó
  • Don JuanMaluma
  • X Mí (Vol. 1)Gaby Moreno

Best Musica Mexicana Album

  • Bordado A ManoAna Bárbara
  • La SánchezLila Downs
  • MotherflowerFlor De Toloache
  • Amor Como En Las Películas De AntesLupita Infante
  • GÉNESISPeso Pluma

Best African Music Performance

  • “Amapiano” ASAKE & Olamide
  • “City Boys” Burna Boy
  • “UNAVAILABLE” Davido Featuring Musa Keys
  • “Rush” Ayra Starr
  • “Water” Tyla

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • BarbieMark Ronson & Andrew Wyatt, composers
  • Black Panther: Wakanda ForeverLudwig Göransson, composer
  • The FabelmansJohn Williams, composer
  • Indiana Jones And The Dial Of DestinyJohn Williams, composer
  • OppenheimerLudwig Göransson, composer

Best Song Written for Visual Media

  • “Barbie World [From Barbie The Album] Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
  • “Dance The Night” [From Barbie The Album] Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
  • “I’m Just Ken” [From Barbie The Album] Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)
  • “Lift Me Up” [From Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By] Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)
  • “What Was I Made For?” [From Barbie The Album] Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best Progressive R&B Album

  • Since I Have A Lover6LACK
  • The Love Album: Off The GridDiddy
  • NovaTerrace Martin And James Fauntleroy
  • The Age Of PleasureJanelle Monáe
  • SOSSZA

Best Traditional R&B Performance

  • “Simple” Babyface Featuring Coco Jones
  • “Lucky” Kenyon Dixon
  • “Hollywood” Victoria Monét Featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét
  • “Good Morning” PJ Morton Featuring Susan Carol
  • “Love Language” SZA

Best R&B Song

  • “Angel” Halle Bailey, Theron Feemster & Coleridge Tillman, songwriters (Halle)
  • “Back To Love” Darryl Andrew Farris, Robert Glasper & Alexandra Isley, songwriters (Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley)
  • “ICU” Darhyl Camper Jr., Courtney Jones, Raymond Komba & Roy Keisha Rockette, songwriters (Coco Jones)
  • “On My Mama” Dernst Emile II, Jeff Gitelman, Victoria Monét, Kyla Moscovich, Jamil Pierre & Charles Williams, songwriters (Victoria Monét)
  • “Snooze” Kenny B. Edmonds, Blair Ferguson, Khris Riddick-Tynes, Solána Rowe & Leon Thomas, songwriters (SZA)

Best Rock Song

  • “Angry” Mick Jagger, Keith Richards & Andrew Watt, songwriters (The Rolling Stones)
  • “Ballad Of A Homeschooled Girl” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
  • “Emotion Sickness” Dean Fertita, Joshua Homme, Michael Shuman, Jon Theodore & Troy Van Leeuwen, songwriters (Queens Of The Stone Age)
  • “Not Strong Enough” Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (boygenius)
  • “Rescued” Dave Grohl, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Performance

  • “Sculptures Of Anything Goes” Arctic Monkeys
  • “More Than A Love Song” Black Pumas
  • “Not Strong Enough” boygenius
  • “Rescued” Foo Fighters
  • “Lux Æterna” Metallica

Best Metal Performance

  • “Bad Man” Disturbed
  • “Phantom Of The Opera” Ghost
  • “72 Seasons” Metallica
  • “Hive Mind” Slipknot
  • “Jaded” Spiritbox

Best Pop Vocal Album

  • ChemistryKelly Clarkson
  • Endless SummerVacation Miley Cyrus
  • GUTSOlivia Rodrigo
  • (Subtract)Ed Sheeran
  • MidnightsTaylor Swift

Best Dance/Electronic Album

  • Playing Robots Into HeavenJames Blake
  • For That Beautiful FeelingThe Chemical Brothers
  • Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022)Fred again..
  • Kx5Kx5
  • Quest For FireSkrillex

Best Dance/Electronic Recording

  • “Blackbox Life Recorder 21F” Aphex Twin
  • “Loading” James Blake
  • “Higher Than Ever Before” Disclosure
  • “Strong” Romy & Fred again..
  • “Rumble” Skrillex, Fred again.. & Flowdan

Best Country Song

  • “Buried Brandy” Clark & Jessie Jo Dillon, songwriters (Brandy Clark)
  • “I Remember Everything” Zach Bryan & Kacey Musgraves, songwriters (Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves)
  • “In Your Love” Tyler Childers & Geno Seale, songwriters (Tyler Childers)
  • “Last Night” John Byron, Ashley Gorley, Jacob Kasher Hindlin & Ryan Vojtesak, songwriters (Morgan Wallen)
  • “White Horse” Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton)

Best Country Duo/Group Performance

  • “High Note” Dierks Bentley Featuring Billy Strings
  • “Nobody’s Nobody” Brothers Osborne
  • “I Remember Everything” Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves
  • “Kissing Your Picture (Is So Cold)” Vince Gill & Paul Franklin
  • “Save Me” Jelly Roll With Lainey Wilson
  • “We Don’t Fight Anymore” Carly Pearce Featuring Chris Stapleton

Best American Roots Song

  • “Blank Page” Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War And Treaty)
  • “California Sober” Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings Featuring Willie Nelson)
  • “Cast Iron Skillet” Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)
  • “Dear Insecurity” Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark Featuring Brandi Carlile)
  • “The Returner” Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best Americana Album

  • Brandy ClarkBrandy Clark
  • The Chicago SessionsRodney Crowell
  • You’re The OneRhiannon Giddens
  • WeathervanesJason Isbell and The 400 Unit
  • The ReturnerAllison Russell

Best American Roots Performance

  • “Butterfly” Jon Batiste
  • “Heaven Help Us All” The Blind Boys Of Alabama
  • “Inventing The Wheel” Madison Cunningham
  • “You Louisiana Man” Rhiannon Giddens
  • “Eve Was Black” Allison Russell

Best Americana Performance

  • “Friendship” The Blind Boys Of Alabama
  • “Help Me Make It Through The Night” Tyler Childers
  • “Dear Insecurity” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile
  • “King Of Oklahoma” Jason Isbell And The 400 Unit
  • “The Returner” Allison Russell

Best Bluegrass Album

  • Radio John: Songs of John HartfordSam Bush
  • Lovin’ Of The GameMichael Cleveland
  • Mighty PoplarMighty Poplar
  • BluegrassWillie Nelson
  • Me/And/DadBilly Strings
  • City Of GoldMolly Tuttle & Golden Highway

Best Traditional Blues Album

  • Ridin’Eric Bibb
  • The Soul Side Of Sipp Sipp
  • Life Don’t Miss NobodyTracy Nelson
  • Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s LoungeJohn Primer
  • All My Love For YouBobby Rush

Best Contemporary Blues Album

  • Death Wish BluesSamantha Fish And Jesse Dayton
  • Healing TimeRuthie Foster
  • Live In LondonChristone “Kingfish” Ingram
  • Blood HarmonyLarkin Poe
  • LaVette!Bettye LaVette

Best Folk Album

  • Traveling WildfireDom Flemons
  • I Only See The MoonThe Milk Carton Kids
  • Joni Mitchell At Newport [Live]Joni Mitchell
  • CelebrantsNickel Creek
  • JubileeOld Crow Medicine Show
  • Seven PsalmsPaul Simon
  • FolkocracyRufus Wainwright

Best Regional Roots Music Album

  • New BeginningsBuckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band
  • Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage FestivalDwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers
  • Live: Orpheum Theater NolaLost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra
  • Made In New OrleansNew Breed Brass Band
  • Too Much To HoldNew Orleans Nightcrawlers
  • Live At The Maple LeafThe Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

Best Global Music Album

  • EpifaníasSusana Baca
  • HistoryBokanté
  • I Told Them…Burna Boy
  • TimelessDavido
  • This MomentShakti

Best Reggae Album

  • Born For GreatnessBuju Banton
  • SimmaBeenie Man
  • Cali Roots Riddim 2023Collie Buddz
  • No DestroyerBurning Spear
  • Colors Of RoyalJulian Marley & Antaeus

Best Musica Urbana Album

  • SATURNO Rauw Alejandro
  • MAÑANA SERÁ BONITO Karol G
  • DATA Tainy