Djed Božićnjak službeno je započeo svoju godišnju smjenu kako bi djeci diljem svijeta osigurao darove. Sva dobra djeca sutra će se ujutro probuditi uz darove ispod bora, a oni koji jedva čekaju njegov dolazak više se ne moraju moliti da stigne na vrijeme jer možemo točno pratiti gdje se nalazi.
Za to je zaslužan NORAD, Sjevernoameričko zapovjedništvo zračne i svemirske obrane, koje prati sanjke Djeda Božićnjaka na njihovom putu oko svijeta. NORAD je prvi počeo pratiti Djeda Mraza davne 1955., a 2024. je 69. put da prate njegovo napredovanje nebom.
Prvi u svijetu Božić će dočekati djeca naroda Kiribatija, pošto je to nacija koja ima vremensku zonu najdalje ispred svijeta, UTC +14.
Srećom, tijekom svih tih godina praćenja, čini se da Djed Božićnjak nije imao niti jednu nesreću, a taj posao obavlja već stoljećima, tako da ima zaista impresivne brojke. Za ljubitelje tehnologije također imaju specifikacije sanjki Djeda Božićnjaka, s dužinom od 75 štapića slatkiša, širinom od 40 i visinom od 55.
Težak je 75 tisuća bombona na početku isporuke, ali kroz svoje putovanje skupi dodatnih 5.000 nakon što je pokupio malo leda i snijega pri cjelonoćnom izlasku tijekom zime. Što se tiče darova, oni su teški oko 60 tisuća tona, dok sam Djedica teži nešto manje od 120 kg.
Budući da saonice mogu putovati "brže od svjetlosti zvijezda", one su gotovo najbrže vozilo na svijetu, što objašnjava kako Djed Božićnjak može dostaviti sve te darove u samo jednoj noći.
Obavještajna služba NORAD-a smatra da je Djed Mraz čovjek visok oko 170 cm, i čini se da vrijeme doživljava drugačije od nas ostalih.
Sudeći po njegovom napredovanju diljem svijeta, čini se da Djed Božićnjak radije obavlja svoje dostave između 21:00 i ponoći u vremenskim zonama koje posjećuje. Na ovoj karti možete pratiti napredak Djeda Mraza.