Ovisno o tijelu, estrogen može utjecati na:
- kosti
- kardiovaskularni sustav
- libido
- erektilnu funkciju
- spermije
- grudi
- maternicu
- vaginu
- menstrualni ciklus
Zapravo, to je skupina od tri strukture poznate kao estron, estradiol i estriol. Od ta tri, estradiol je glavni oblik estrogena koji doprinosi muškoj seksualnoj funkciji, prenosi Greatist.
Testosteron pripada skupini hormona koji se nazivaju androgeni.
Kod ljudi kojima je pri rođenju dodijeljen status “muško”, testosteron je prevladavajući hormon za spolni razvoj i funkciju. Međutim, to ne znači da estrogen nije važan za muškarce.
Zapravo, oba hormona su neophodna i često djeluju u ravnoteži jedan s drugim.
Povijesno nedovoljno cijenjene hrpe istraživanja otkrile su da je estrogen koristan i ključan za muškarce, s ulogama koje uključuju promicanje seksualne funkcije, reguliranje kolesterola i održavanje gustoće kostiju.
Ponekad se androgeni u muškom tijelu mogu transformirati u estrogen pomoću enzima zvanog aromataza.
Muškarci čija je aktivnost aromataze dovoljno niska da ne mogu proizvesti estrogen mogu doživjeti:
- abnormalno formiranje kostiju
- metaboličke sindrome
- oštećenje plodnosti
Također, previše ili premalo estrogena može dovesti do nuspojava poput:
- neplodnosti
- bolesti srca
- gubitka koštane mase
Dok budeš čitao dalje, probaj zapamtiti da ne postoji ništa rodno uvjetovano vezano uz estrogen ili testosteron. Razine estrogena ne diktiraju spol ili muškost, a uvjerenje da to čine može uzrokovati veliki pritisak i sram.
Normalne razine estrogena i testosterona
Prema urologu i direktoru za mušku neplodnost i zdravlje muškaraca u Johna Hopkins Medicine, dr. Aminu Heratiju, ne postoji normalna razina estrogena ili testosterona. Sve je u ravnoteži.
Traži se njihov omjer, a razine testosterona i estrogena trebale bi biti 15:1. Iako, premalo estrogena može biti pogubno za muškarce, tvrdi dr. Herati.
Trebaš li biti zabrinut zbog povišene razine estrogena?
Ovisi o tome imaš li kakve simptome.
Ako je razina testosterona u pacijenta tri puta veća od očekivane normalne razine, a razina estrogena također je iznad normalne razine, dr. Herati kaže da neće preporučiti nikakvu terapiju sve dok je situacija asimptomatska.
Njegov je zaključak da visoka razina estrogena ne mora uvijek podrazumijevati liječenje.
To je odlična vijest, jer razine estrogena i testosterona mogu varirati tijekom života, kako starimo i doživljavamo promjene u težini ili bolesti.
Prema Endokrinološkom društvu, prosječni muškarac ima 10 do 40 pikograma estradiola po mililitru krvi. Za usporedbu, muškarac ima otprilike 300 do 1200 nanograma testosterona po decilitru krvi. U redu je ako se vaše razine razlikuju od ovih, sve dok je taj omjer očuvan
Simptomi povišene ili snižene razine estrogena
Ako nam hormoni nisu u ravnoteži, možemo početi osjećati neke nuspojave.
A ako su nuspojave teže, to znači da utječu na naše svakodnevno funkcioniranje te bi bilo dobro kontaktirati liječnika. Budući da se mnogi simptomi visokog i niskog estrogena preklapaju, razgovor s liječnikom najbolji je izbor za rješavanje bilo kakvih problema.
Simptomi povišenog estrogena:
- erektilna disfunkcija
- migrene
- fluktuacije težine, posebno povećanje tjelesne težine
- depresija
- visoki krvni tlak u plućima (plućna hipertenzija)
- rak prostate
- povećano tkivo dojke (ginekomastija)
Također, povišen estrogen može ukazivati na rizik od:
- ginekomastije (velikog rasta grudi)
- dijabetesa
- kardiovaskularnih problema poput krvnih ugrušaka i moždanog udara
- karcinoma dojke ili prostate
Simptomi sniženoga estrogena:
- odgođena ejakulacija
- koronarne bolesti srca i arterija
- usporen rast tijekom puberteta
- gubitak koštane mase, bol i osteoporoza
- debljanje i inzulinska rezistencija
- depresija
Uzroci povišene razine estrogena
Iako naše tijelo može imati prirodno povišenu razinu estrogena, dok god je ona u ravnoteži s razinom testosterona, nemamo problem.
Ali mnogi čimbenici mogu izbaciti razinu estrogena iz ravnoteže, uključujući:
- debljanje
- stariju dobi
- stres
- tumore
- hormonska stanja
Međutim, glavni uzrok visoke razine estrogena često je konzumacija dodataka prehrani koji sadrže estrogen, kao što su dodaci za vježbanje ili anabolički steroidi. Anabolički steroidi izrazito povećavaju količinu androgena koji se može pretvoriti u estrogen.
Herati kaže da postoji neizravan odnos s godinama, jer mnogi 60-godišnjaci imaju više estrogena u svom tijelu nego 30-godišnjaci.
Razina testosterona kod muškaraca prirodno pada 1-2% svake godine nakon 30. godine. Do 75. godine, muškarac će izgubiti oko 30% testosterona koji je imao u 25. godini.
Ali, i testosteron, i estrogen povezani su s metabolizmom.
Dakle, kako se testosteron smanjuje, nečija se težina može povećati, jer je nakupljanje masti povezano s proizvodnjom estrogena, nadodaje Herati. To je zato što je nakupljanje masnog tkiva povezano s povećanom proizvodnjom aromataze, enzima koji pretvara testosteron u estrogen.
Postoje i određeni tumori, poput tumora testisa, koji mogu povećati ekspresiju enzima aromataze.
Zato ćete čuti kako se gubitak težine spominje kao prvi korak u rješavanju visokih razina estrogena – redovito vježbanje i pažljivija prehrana recept su za izbjegavanje takvih pojava.
Određene hormonske terapije – kao što je hCG, koji pomaže u povećanju testosterona kod muškaraca – također mogu povećati proizvodnju estrogena jer senzitizira testise da stvaraju više tog enzima.
Uzroci niskog estrogena
Dok starenje može neizravno povećati estrogen kroz debljanje, ono također izravno rezultira smanjenjem estrogena. Istraživanja su pokazala da kako se testosteron s godinama smanjuje, smanjuje se i estrogen kako bi se održala ravnoteža.
Druga zdravstvena stanja koja mogu dovesti do smanjene proizvodnje estrogena uključuju:
- kardiovaskularne bolesti
- autoimuna stanja
- hemokromatoza (previše željeza u krvi)
- hipogonadizam (stanje koje rezultira smanjenom proizvodnjom spolnih hormona)
- izuzetno niska tjelesna težina
Kako će liječnik pomoći u upravljanju rizicima neuravnoteženog estrogena?
Važno je konzultirati se s liječnikom ako mislite da imate neuravnoteženu razinu estrogena te ne poduzimati ništa na svoju ruku. Samodijagnoza i samoliječenje mogu biti vrlo opasni.
Simptomi kao što su debljanje ili promjene u spolnoj učinkovitosti mogu biti posljedica mnogih drugih čimbenika osim razine estrogena.
Testiranje razine estrogena
Dr. Herati kaže da tipičan test za razinu estrogena može zahtijevati uzorak krvi, urina ili sline.
Ti se uzorci potom testiraju na razine estrogena kao što je estradiol i uspoređuju s razinama testosterona.
Kako kontrolirati razinu estrogena?
Ako liječnik potvrdi da postoji neravnoteža estrogena, može izabrati bilo koji od nekoliko načina liječenja. Ako utvrdi da imate već postojeće zdravstveno stanje, vjerojatno će prvo liječiti to stanje, s obzirom na to da neravnoteža estrogena može biti posljedica mnogih bolesti.
Ali ako je visok ili nizak estrogen vaš jedini problem, vaš liječnik može propisati lijekove ili preporučiti druge strategije kao što su promjene u vašoj prehrani i rutini vježbanja.
Dijeta
Dr. Herati preporučuje mršavljenje kao metodu “broj jedan” za uravnoteženje estrogena.
Što se prehrane tiče, pridržavanje prehrane cjelovitom hranom koja ima malo masti i puno vlakana može pomoći. Za kontrolu tjelesne težine, neki planovi prehrane mogu pomoći.
Namirnice s visokim sadržajem estrogenskih spojeva uključuju:
- soju
- češnjak
- celer
- mrkvu
- krumpir i slatki krumpir
- jabuke
- kavu
- laneno sjeme
Nije nužno izbjegavati soju i mliječne proizvode.
Iako neka istraživanja sugeriraju da hrana poput mliječnih proizvoda i soje može utjecati na proizvodnju estrogena i utjecati na vašu hormonsku ravnotežu, to nije definitivno. Neke studije također sugeriraju da je konzumacija mliječnih proizvoda i soje kod prosječne osobe preniska da bi to predstavljalo rizik.
Što nikako ne trebaš učiniti:
- konzumirati proizvode za povećanje testosterona bez konzultacije s liječnikom
- samo pretpostaviti da je u pitanju neravnoteža, uvijek se prvo testiraj
- uzimati lijekove bez savjetovanja s liječnikom
- pretpostavljati da estrogen diktira vaš spol ili muškost
I ako sumnjaš na neravnotežu, testiraj se. Nećeš izgubiti puno vremena, a moglo bi značajno utjecati na tvoj život.
Ako su razine testosterona i/ili estradiola neispravne, to može imati značajne učinke na dugovječnost osobe, njezino kardiovaskularno zdravlje i cerebrovaskularno zdravlje.
Ovi simptomi, posebno kada ometaju svakodnevni život, mogu na kraju uzeti ogroman danak na naše emocionalno i fizičko zdravlje.