Da bi to postigli, morali su samo ubosti špricu u leđa mrtvog pauka i zalijepiti ga na mjesto.
Upumpavanje vode u leš učinilo je da se noge pauka otvaraju, dok je ispumpavanje vode iz leša noge pauka zatvaralo, objavili su istraživači u Advanced Science krajem srpnja.
Ideja istraživanja nastala je iz pitanja koje nam se ne mota po glavi ne često, nego nikad – zašto se pauci sklupčaju kad umru?
Odgovor je jednostavan koliko i pitanje – pauci su hidraulički strojevi! Kontroliraju koliko su im noge ispružene pumpanjem krvi u njih. Kako mrtav pauk više nema taj krvni tlak, noge mu se sklupčaju.
Faye Yap, inženjerka strojarstva na Sveučilištu Rice u Houstonu, objasnila je da istraživačkom timu ta pojava bila kul (kul, da, to je prava riječ) pa su je nekako htjeli iskoristiti.
Njezin tim prvo je pokušao mrtve vučje pauke staviti u kuhalo za paru, nadajući se da će vlažna toplina natjerati pauke da se rašire i gurnu noge prema van. Nije uspjelo.
Tek kada su istraživači ubrizgali tekućinu ravno u leš pauka, otkrili su kako mogu kontrolirati njihov stisak toliko dobro da pomoću njihovih nogu mogu izvući žice iz tiskane ploče (!) i podići druge mrtve pauke.
Tek nakon stotina korištenja nekroboti su počeli dehidrirati i pokazivati znakove istrošenosti.
U budućnosti će istraživači premazivati leševe sredstvom za brtvljenje kako bi odgodili njihovo trošenje.
No, sljedeći je veliki korak kontrolirati paukove noge pojedinačno, kaže Yap, i u tom procesu otkriti više o tome kako pauci funkcioniraju. Tek će tada njezin tim moći pretočiti svoje razumijevanje u bolji dizajn za druge robote.
Ako se nas pita, pauci i roboti nikad ne trebaju postati kombinacija. U suprotnom, scenarij izgleda svakako osim ugodno.