Naime, posljednjih dana, diljem raznih internetskih platformi, počele su se širiti snimke požara na Eiffelovom tornju. Nakon što su kod nekih korisnika izazvale paniku, ipak je potvrđeno da su snimke lažne, a obožavana turistička atrakcija još uvijek netaknuto krasi Pariz.
Nedugo nakon što su snimke proširile društvenim mrežama, korisnici koji nisu shvatili da se radi o lažnim snimkama, nastalim uz pomoć alata umjetne inteligencije i CGI-a (računalno stvorene slike), popularizirali su oznaku #prayforparis, tj. „molite se za Pariz“.
Bolji pogled na snimke ukazuje na činjenicu da su lažne, jer svaka fotografija i video izgledaju potpuno drugačije. Prva snimka objavljena je u nedjelju 21. siječnja 2023. godine, a neke od njih skupile su više od 8 milijuna pregleda na TikTok platformi.
Karte za obilazak još uvijek su dostupne za prodaju na službenim stranicama Eiffelovog tornja, a turističke turneje i dalje funkcioniraju po normalnom rasporedu, prenosi The Local France.
Originalni video objavljen je prije šest mjeseci, a u opisu je naznačeno da je snimka kreirana s pomoću CGI-a.
@verifythis Real story behind viral video of Eiffel Tower on fire. #CGI #Paris #EiffelTower #factcheck #greenscreenvideo #greenscreen ♬ One Night – Frank Bramble & Slip.stream
Taj video sada je objavljen na TikToku, no paniku je izazvala činjenica da je profil tvrdi da snimka nije lažna. Ostatak fotografija i videozapisa nastali su s pomoću alata umjetne inteligencije.
Ukratko, lažne snimke požara na Eiffelovom tornju, unatoč svojoj viralnosti, brzo su razotkriven, a ovaj incident naglašava važnost regulacije društvenih medija i mreža, pogotovo kada se radi o neistinitim informacijama i lažnim vijestima koje stvaraju paniku.