A sad trikovi i to upravo ovim redoslijedom.
Bolje slušalice
Najočitije rješenje je kupnja boljih slušalica. Ako još uvijek slušaš glazbu preko slušalica koje dobiješ u paketu sa smartphoneom, vrijeme je da se probudiš iz Matrixa i iskeširaš kako bi iskustvo slušanja glazbe bilo znatno bolje.
Osobno se kunem u VE Monk Plus žičane slušalice koje sam kupio za 10 dolara na AliExpressu (5 dolara cijena proizvoda + 5 dolara poštarine), vjerojatno su mi najdraži i najzabavniji par slušalica koje posjedujem. Ako pak želiš neke bluetooth slušalice pisali smo i o njima ovdje i ovdje. Ali zapamti…
SVE JE BOLJE OD SLUŠALICA KOJE DOBIJEŠ SA SMARTPHONEOM.
Equalizer
Neki mobiteli dolaze s equalizerom, neki ne. Ili ćeš ga pronaći u postavkama zvuka ili kao zasebnu aplikaciju. Ono što ja preporučujem – ako imaš Android uređaj, to je aplikacija Wavelet.
Aplikacija je u svom osnovnom obliku besplatna, meni je uparena sa Spotifyjem i već sa unaprijed predefiniranim predlošcima mogu dobiti bolji i prihvatljiviji zvuk. Naravno da sam ja još platio premium verziju 38 kuna kako bih mogao pretraživati široku bazu slušalica i kako bih mogao ubaciti još neke efekte, ali samo poigravanje s osnovnom besplatnom aplikacijom će ti pružiti puno više od tvog mobitela.
Ili koristi predloške ili se poigraj s postavkama zvuka – ali moraš znati određene stvari o frekvencijama. Crash course ide ovako – sve što je više lijevo predstavlja niži zvučni spektar (dublji tonovi, bas), sredina predstavlja većinu instrumenata i vokala, desni kraj predstavlja više tonove. Ako samo malo pomjeraš određene stupce, shvatit ćeš brzo na što utječeš u zvučnoj slici. Ne moraš biti stručnjak, namjesti da bude onako kako ti se sviđa.
DAC konverter
Smartphonei (i ostala potrošačka elektronika kao laptopi ili stolna računala) često nemaju dovoljno izlazne snage da pogone jače slušalice. Trebaš vanjski digital-to-analog converter koji će poboljšati zvučnu kvalitetu digitalnog signala. Tvoj smartphone već ima DAC, ali nije baš čudo tehnologije – ipak troškovi proizvodnje trebaju biti što niži. Ali ako odlučiš slušati glazbu na svom smartphoneu često (i dobro), DAC s integriranim pojačalom je dobra investicija. Postoji ih čitavo brdo na tržištu, u različitim oblicima i veličinama, koriste se i za HiFi setupove u ogromnim sobama audiofila, ali tebi treba prijenosni. On se spaja na izvor zvuka i prenosi zvuk do tvojih slušalica ili zvučnika. Često izgleda kao USB stick ili prijenosni MP3 player. Da, još jedna je stvar o kojoj ćeš morati brinuti, ali razlika u zvuku je nebo i zemlja. Možeš ga koristiti i za laptop, a i sve žičane slušalice će ti pretvoriti u bluetooth slušalice. Ako pitaš mene – brand FiiO ti je prijatelj, dostupan je i u Hrvatskoj.
Evo jedan zabavan video u kojem ti se pojašnjava sve što trebaš znati – iako je doduše, samo za jedan model DAC-a.
A opet – ako si zadovoljan zvukom Kukus Klana ili Eda Sheerana koje puštaš na mobitelu koji si bacio u keramičku zdjelu, to je isto sasvim u redu.