„Potencijalno opasan“ asteroid, zaraznog imena 2022 SF289, dug je 183 m i otkriven je tijekom testiranja algoritma na Havajima. Znanstvenici su uspjeli potvrditi da asteroid „ne predstavlja opasnost za Zemlju u doglednoj budućnosti“, a za sve je zaslužan algoritam HelioLinc3D, iza kojeg stoji vođa tima Mario Jurić, direktor Instituta DiRAC, profesor astronomije na Sveučilište Washington.
We found our first potentially hazardous asteroid, 2022 SF289, using the HelioLinC3D code that will power @VRubinObs‘s LSST survey!! Written by @uwdirac‘s Ari Heinze, the new code can identify asteroids with half the observations as needed before. https://t.co/5Xd7cIQvPl . 🧵 👇 pic.twitter.com/Yefr4oXoBH
— Mario Juric (@mjuric) July 31, 2023
Algoritam će se na kraju koristiti u opservatoriju Vera C. Rubin, znanstvenom teleskopu koji se gradi u Čileu. Opservatorij će imati više ciljeva, uključujući ispitivanje tamne energije i tamne materije te mapiranje Mliječnog puta, a očekuje se da će s radom početi 2025.
Ovo je samo djelić onoga što možemo očekivati sa zvjezdarnicom Rubin za manje od dvije godine, kada će HelioLinc3D svaku noć otkrivati ovakav objekt“, rekao je znanstvenik opservatorija Rubin, Mario Jurić, direktor Instituta DiRAC, profesor astronomije na Sveučilište Washington i vođa tima koji stoji iza HelioLinc3D-a.