Men’s Health prenosi da će se model takvoga radnoga tjedna testirati u UK-u. Testiranje pilot programa trebalo bi početi u lipnju ove godine i trajati šest mjeseci.
Tijekom tog perioda, zaposlenici tvrtki koje će sudjelovati u testiranju odradit će 80% svog uobičajenog radnog tjedna – za što će dobiti stari, stopostotni iznos plaće.
Grafika pilot programa Foto: Screenshot 4 Day Week Global web-stranice
U pokretanju i istraživanju programa sudjeluju 4 Day Week Global, organizacija za provođenje istraživanja Autonomy te istraživači sa sveučilišta Cambridge i Oxford.
Ono što žele provjeriti svojim istraživanjem jest – kakav će efekt izazvati “100:80:100” model na učinkovitost i dobrobit radnika. Točnije, zanima ih je li moguće dobiti stopostotnu plaću na samo 80 posto uloženog vremena, ako produktivnost ostane na 100 posto.
Jedna od tvrtki koje će sudjelovati u istraživanju je i Canon, tj. njihov ogranak za medicinska istraživanja. Potaknuti promjenama koje je pandemija prouzročila u balansu životnih i radnih obveza, žele svojim zaposlenicima omogućiti najbolje moguće radno iskustvo – na obostranu korist.
No u Ujedinjenom Kraljevstvu nisu jedini koji su startali s ovom idejom.
BBC prenosi da se na Islandu model četiri radna dana pokazao iznimno uspješnim, što je dovelo do kraćeg radnog vremena za mnoge zaposlenike. U većini promatranih radnih mjesta produktivnost je ili ostala ista, ili se poboljšala.
Zahvaljujući sjajnim rezultatima, 86% islandske radne snage ili se već prebacilo na kraće radne sate za istu plaću, ili će tek steći pravo na to.
Osim Islanda, takav se se model trenutno testira u Španjolskoj i na Novom Zelandu.