Jezero Natron je najpoznatije po svojoj vodi koja ima visok udio sode bikarbone i soli, a pH vrijednost je iznimno visoka, između 9 i 10,5. Samo nekoliko bića se prilagodilo ovom staništu. Ovi ekstremni uvjeti čine savršeno stanište za plave alge koje oblikuju koralje, a koje se nalaze u obliku laguna na sredini jezera. Osim plavih algi, u jezeru se nalaze i flamingosi koji koriste jezero kao svoje glavno stanište.
Taste the beauty of our heritage. Lake Natron Tanzania. pic.twitter.com/iuclHYywUo
— Masatu Maganga (@MagangaMasatu) March 27, 2023
No, ovo jezero nije samo dom divljih životinja. Ono je također poznato po tome što može pretvoriti živa bića u kamene kipove. Ovaj proces se događa kada se životinjska tijela spoje sa sodom bikarbonom koja je prisutna u vodi. Ova tvar stvrdnjava meko tkivo, kožu i kosti, pretvarajući ih u kamen.
Zahvaljujući ovom procesu, životinjska tijela se mogu očuvati gotovo u potpunosti, što daje mogućnost znanstvenicima da proučavaju i istražuju ove vrste na način na koji to nisu mogli prije. Ovaj proces je inspirirao i umjetnike, fotografe i filmaše koji posjećuju jezero i dokumentiraju ovaj nevjerojatan fenomen.
Stunning shot of a 'solidified' bird, was made 'rock hard' from high levels of soda ash and salt at lake Natron, Tanzania #bird #mummy pic.twitter.com/6xqHYgV23A
— renaisscience.com (@_renaisscience) February 17, 2017
Međutim, unatoč svemu tome, Jezero Natron je mjesto koje zahtijeva oprez. Voda u jezeru je iznimno opasna za ljude, a plitka obala je pretrpana solnim kamenjem i oštrim rubovima, što može uzrokovati ozljede. Također je važno napomenuti da jezero ima izuzetno važnu ulogu u lokalnom ekosustavu i njegova zaštita je od velike važnosti.
Jezero Natron je izvanredno mjesto koje oduzima dah svojom nevjerojatnom prirodnom ljepotom i jedinstvenim fenomenom pretvaranja životinjskih tijela u kamen. Natron je također glavno okupljalište plamenaca, ali ne onih na napuhavanje, već pravih ptica koje se ondje okupljaju za vrijeme sezone suše.