Mnogi bi vlasnici kućnih ljubimaca poželjeli da mogu razumno komunicirati sa svojim ljubimcima. Iako bi većina tu odluku ubrzo požalila, bilo bi izrazito zanimljivo vidjeti kako i o čemu razmišljaju. Pa, zahvaljujući kineskoj tehnološkoj tvrtki, mogli bismo saznati taj odgovor dok oni istražuju je li moguće prevesti životinjske zvukove u glas.
Baidu, tehnološka tvrtka u Kini i vlasnik kineskog ekvivalenta Googleu, nedavno je podnijela patent kineskoj Nacionalnoj upravi za intelektualno vlasništvo za UI sustav koji bi se koristio za pretvaranje zvukova životinja u ljudski jezik.
Ovo nije prvi put da znanstvenici, pa čak ni tehnološki divovi, pokušavaju dekodirati komunikaciju životinja. Međutim, Baiduov patent najnoviji je pokušaj korištenja umjetne inteligencije za postizanje tog cilja.
Kako prenosi Sky News, novi UI sustav koristit će se za prikupljanje podataka o životinjama kao što su glasovni zvukovi, obrasci ponašanja i fiziološki signali, koje će analizirati moćni UI sustav kako bi se razumjelo emocionalno stanje životinje.
Prikupljeni podaci zatim bi se preslikali u semantička značenja i preveli na ljudski jezik kako bi se poboljšala "točnost i učinkovitost komunikacije među vrstama". Baidu je objasnio kako je UI sustav prevođenja "još uvijek u fazi istraživanja", međutim, glasnogovornik tvrtke rekao je da postoji "veliki interes za prijavu", prenosi Sky News.
Prethodni pokušaji razumijevanja životinja stvorili su mnoge viralne scene na društvenim mrežama. Sigurno se sjećate videozapisa pasa koji koriste gumbe na prostirkama ili pločama za proširenu i alternativnu komunikaciju kao način komunikacije sa svojim vlasnicima.
Iako je mogućnost razumijevanja potreba vašeg psa putem niza gumba nedvojbeno cool, priznajmo, to nije tako sjajno kao stvarno biti u mogućnosti razgovarati s njima. Postoji i znanstvena potpora iza ideje da bi psi mogli razlikovati jezike.
Studija iz 2022. provedena na Sveučilištu Eotvos Lorand u Mađarskoj otkrila je da moždana aktivnost pasa varira ovisno o tome govori li se poznati jezik. U ovom slučaju, 18 pasa uključenih u studiju moglo je razlikovati španjolski i mađarski.
Još je iznenađujuće otkriće bilo da je razlika veća kod starijih pasa, kao i kod pasa s dugom njuškom. Laura Cuaya, jedna od autorica studije, teoretizirala je da su stariji psi imali više vremena slušati svoje vlasnike, dok psi s dugom njuškom imaju poseban oblik glave sličan ovčarima, koji često moraju slušati naredbe pastira.
Ali nisu samo kućni ljubimci ono što znanstvenici pokušavaju razumjeti jer su međunarodni istraživači na Projektu CETI (Cetacean Translation Initiative) koristili statističku analizu i UI u pokušaju da dešifriraju kako kitovi ulješure komuniciraju, što je otkrilo da oni zapravo imaju vlastitu "fonetsku abecedu".
Na njezino implementiranje još ćemo pričekati, no zanimljivo je vidjeti kako postoji mogućnost da će ljubimac vas zamoliti za šetnju ili neku od brojnih drugih aktivnosti koje ih uveseljavaju.