Filmaš je zaronio je u dubine oceana i vidio rijedak morski događaj iz stvarnog života koji znanstvenici teško mogu objasniti. Mnogi od nas neće nikada zaroniti na toliku dubinu kako bi iz prve ruke vidjeli što se krije ispod površine. Međutim, ako biste to učinili, vidjeli biste neke prizore za koje ste mislili da su mogući samo u filmovima.
U najdubljim dijelovima oceana postoje vrste koje još nismo otkrili, a o nekima jednostavno ne znamo puno. Zbog toga su se filmski stvaratelj i medijske kolege udružili s tvrtkom za podvodnu znanost kako bi otkrili jedan od mnogih fenomena.
Inspiriran novom televizijskom serijom OceanX-a, pod nazivom Ocean Explorers, Jacob Harrell odlučio je pronaći i dokumentirati fenomen poznat kao "flashback" u dubokom plavetnilu. Ovaj prikaz dubokomorske bioluminiscencije još nije u potpunosti objašnjen znanošću, a rijetko ga je uopće moguće snimiti na filmu.
Jack je to ipak uspio, a njegova je misija bila uhvatiti jednu stvar koja je "znanstvenicima godinama izmicala". Popevši se na istraživački brod opremljen najnovijom tehnologijom i znanstvenom opremom, rekao je da se flashback "rijetko dokumentira i nevjerojatno ga je teško snimiti", ali da se nada da će to moći učiniti u roku od nekoliko tjedana koje je dobio.
Njegova je misija bila uklopiti se u snimanje flashbackova u Indijskom oceanu, te "izraditi izvješće o bioraznolikosti" kako bi pomogao indonezijskoj vladi u njihovim naporima za očuvanje. Flashbackovi, objasnio je uz pomoć Mattie, direktorice znanstvenog programa OceanXplorera, je bioluminiscencija. Mattie je podijelila: "Kada govorimo o flashbacku, govorimo o bioluminiscenciji općenito, što su u osnovi životinje ili organizmi koji proizvode vlastitu svjetlost."
Jack je dodao da su "živa bića koja proizvode svjetlost kemijskim reakcijama rijetka na kopnu, ali u oceanu je 80% životinja koje žive između 200 i 1000 m dubine bioluminiscentno".
Te boje mogu biti plava, crvena, zelena ili ljubičasta, ovisno o vrsti koja emitira svjetlost. Iako znanstvenici znaju da životinje u moru koriste ovo svjetlo, jednostavno ne znaju zašto.
Mattie je objasnila: "Ova jedna životinja bi ga mogla koristiti za privlačenje plijena, ova druga životinja bi ga mogla koristiti za bijeg ili stvaranje diverzije. Ove druge životinje bi ga mogle koristiti kao oblik komunikacije. Stvarno ne znamo jer je tako teško pristupiti dubinama oceana gdje se pojavljuje bioluminiscencija."
Ako ne znate što je bioluminiscencija nakon tog objašnjenja, prema Ocean Exploreru, to je sposobnost stvaranja svjetlosti. Na stranici je objašnjeno da je bioluminiscencija najčešća kod riba, lignji i onoga što nazivamo želatinoznim zooplanktonom (meduze, sifonofore, češljaste meduze i druge životinje koje su uglavnom sastavljene od vode).
Iako je Jack na kraju uspio snimiti "slab" flashback u oceanu, web stranica navodi da ga je teško promatrati jer morate uključiti bljesak svjetlosti na koji bi organizam mogao bljesnuti, što bi moglo dovesti do toga da se organizmi udalje s područja.
Svjetlosna zraka također bi mogla zaslijepiti one koji su osjetljivi na svjetlost. Što se tiče Jacka i tima, sjedili su na dnu oceanskog dna na oko 375 m i bljeskali velikim snopovima svjetlosti, što je rezultiralo prekrasnim prikazom flashbacka iznad njih.