Grbava riba udičarica uočena je usred bijela dana, blizu površine oceana, po prvi put. Dubokomorsko stvorenje snimljeno je živo samo jednom drugom prilikom, a ovo je prvi put usred bijela dana.
Prema National Geographicu, istraživači iz organizacije Condrik Tenerife, koji rade u blizini Kanarskih otoka uz obalu Tenerifa, uhvatili su pogled na zastrašujuću ribu, znanstvenog naziv: Melanocetus johnsonii.
"Bilo je to kao ostvarenje sna", rekao je fotograf morskih divljih životinja David Jara Boguna, koji je bio na brodu Glaucus kada je riba sa svojom prepoznatljivom bioluminiscentnom antenom i mnoštvom oštrih zuba, uočena. "Kad sam bio klinac, imao sam knjigu s nekim dubokomorskim stvorenjima i volio sam ilustracije. Bile su mi lude. Životinje nisu izgledale kao prave."
Neuhvatljiva riba duga 6 inča, također poznata kao crni morski vrag, viđena je izbliza i živa samo jednom prije, prije desetak godina i tada je plivala na dubini oko 600 metara. Mogu živjeti čak i na dubinama oko 2000 metara ispod površine mora.
Nije jasno zašto je baš ova ribica odlučila zaplivati na površini, iako su se pojavile neke teorije.
Mogla je biti prisiljena prema gore zahvaljujući vodenom stupcu zbog obližnje vulkanske aktivnosti, možda ju je uhvatio ili čak progutao veći grabežljivac koji ga je zatim pustio ili ispljunuo bliže površini ili je sama mogla pojesti ribu s plinskom žlijezdom, čiji se plin naknadno proširio i prouzročio da riba pluta više. Također se vjeruje da neke ribice izranjaju na površinu tijekom razdoblja El Nina.