GQ-ov Adam Zaleski istražio je fenomen kofeina i upoznao nas s nekoliko zanimljivih i korisnih činjenica.
Mnogo se ljudi fiksa kofeinom na dnevnoj bazi, ali dobra je vijest da većina njih ostaje unutar količine koja ne remeti zdravlje. Radi se o 400 miligrama dnevno, što je ekvivalent 4 šalice kave ili 10 limenki soka.
Dok ga unosimo u pristojnim količinama, kofein čak doprinosi našem zdravlju.
Kavu ne moramo nužno smatrati neprijateljem
Pozitivni efekti ispijanja kave su, između ostaloga, smanjena vjerojatnost obolijevanja od tipa 2 dijabetesa, od raka jetre, od Parkinsonove bolesti te od srčanih bolesti. Uzimajući u obzir da se radi o umjerenom unosu, tj. od 2 do 5 šalica kave dnevno.
Pretjerani unos, približno 8 šalica kave dnevno, povezuje se s anksioznosti i većom stopom samoubojstava.
Međutim, kava sama po sebi nije dovoljno ukusna svima. To za sobom povlači različite zaslađivače kao što su šlag i šećer.
Nije stvar samo u kofeinu, nego i u tome što dodajemo u njega
Samo jedna limenka Coca-Cole sadrži 39 grama šećera, što prelazi 80% preporučenog dnevnog unosa šećera. Dobra smjernica koje se možemo pridržavati pri unosu šećera je 6 čajnih žličica za žene i 9 za muškarce. Jedna limenka Coca-Cole sadrži 10 takvih.
Na kraju krajeva, prekomjerni unos šećera pridonosi riziku od pretilosti i obolijevanja od dijabetesa (tip 2).
No, što se zapravo događa u našem tijelu kada konzumiramo kofein? Kratko i jasno – kofeinom se blokira rad adenozina, tj. molekule koja nas čini pospanima. Na taj način uspijevamo ostati budni i zadržati pozornost.
Energija koju osjećaš je samo posuđena iz budućnosti
Tijekom dana uneseni se kofein razgrađuje, a razina adenozina nastavlja rasti, što nas ponovno dovodi do umora.
Zato se kavopije poslijepodne ruše od umora. Saniranje iscrpljenosti dodatnim ispijanjem kave može dovesti do začaranog kruga i još većih problema.
Kako bi naš organizam mogao normalno funkcionirati, potreban mu je san, a konzumacijom kofeina remetimo unutarnji balans.
Kofein i dobar san međusobno se ne trpe
Kofeinu prosječno treba do 12 sati da bi se razgradio u našem organizmu. Pa onda računajte, ako popijete kavu, čaj ili sok uz ručak ili poslijepodne – kofein će još biti aktivan kada budete išli spavati.
Tako može nastati problematična petlja u kojem kofein prvo uzrokuje deprivaciju sna, a mi ga nakon toga koristimo kao glavni lijek za liječenje te iste deprivacije. Nemoj, boli.