Ne samo da su kitovi ubojice najveći iz obitelji dupina, već su također prepoznati kao jedan od najvećih svjetskih morskih grabežljivaca, ali da mogu govoriti sigurno niste znali.
Prepoznatljive su po svojoj crno-bijeloj boji, pametne i društvene, orke proizvode široku paletu zvukova kojima komuniciraju. Koriste eholokaciju za komunikaciju i lov, proizvodeći zvukove koji putuju pod vodom dok ne naiđu na objekte, a zatim se odbijaju, otkrivajući njihovu lokaciju, veličinu i oblik, prenosi National Geographic.
Iako su spomenuti podaci impresivni, ovo možda niste znali o orkama. Očito mogu naučiti neke ljudske riječi, a sve je snimljeno, ali budite upozoreni da neke riječi zvuče prilično jezivo.
Snimka je dio studije iz 2018. objavljene u časopisu Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, u kojoj su stručnjaci iz Njemačke, Španjolske, Ujedinjenog Kraljevstva i Čilea dokumentirali kako su otkrili da orke mogu oponašati ljudski jezik.
Josep Call, profesor evolucijskog podrijetla uma na Sveučilištu St Andrews i koautor istraživanja, objasnio je da su u početku htjeli vidjeti "koliko kit ubojica može biti fleksibilan" kada je riječ o kopiranju zvukova na koje nisu navikli.
"Mislili smo da bi bilo stvarno uvjerljivo predstaviti im nešto što nije na njihovom repertoaru, a u ovom slučaju 'bok' [nije] ono što bi rekao kit ubojica", rekao je Call za The Guardian.
Tim je proveo istraživanje tako što je prvo trenirao 14-godišnju orku po imenu Wikie kako kopirati tri poznata zvuka orke koje proizvodi njezino trogodišnje mladunče, a zatim joj je predstavio pet zvukova orke koje nikad prije nije čula.
Naposljetku, Wikie je čula kako čovjek ispušta tri zvuka orke, zatim šest ljudskih zvukova uključujući riječi "hello", "Amy", "ah ha", "one, two" i "bye bye". Nakon što je poslušao Wikiejeve odgovore, tim je otkrio da je orka bila u stanju brzo kopirati zvukove, uključujući i dva ljudska izgovora iz prvog pokušaja.
Snimke Wikie bilježe njezine pokušaje oponašanja čovjeka koji joj se obraća, i dok doduše neki od pokušaja zvuče kao da dolaze od zastrašujućeg goblina, a neki su jezivo točni. Koliko god snimke zvučale kao da dolaze iz pakla, nevjerojatno je čuti kako kitovi oponašaju ljude.
Iako je samo jedan ljudski zvuk upućen Wikieju, onaj "hello", bio ispravno proizveden više od 50 posto vremena u kasnijim ispitivanjima, rezultati su ponudili prvi dokaz da orke možda uče zvukove glasovnom imitacijom.
"Ovo je nešto što bi moglo biti temelj dijalekata koje promatramo u divljini, to je vjerojatno", rekao je Call. Wikieni odgovori su još impresivniji zbog činjenice da je njen glasovni aparat toliko različit od ljudskog.
Call je rekao: "Iako je morfologija [orki] toliko različita, one još uvijek mogu proizvesti zvuk koji je sličan onome što druge vrste, u ovom slučaju mi, možemo proizvesti."
Iako je istraživanje s Wikiejem ponudilo neke početne uvide, Call je primijetio da će biti potrebno provesti više pokusa s divljim orkama kako bi se saznalo više o tome kako uče zvukove.