Simboli magarca i slona postali su neizostavni dio američke političke scene, lako prepoznatljivi kao oznake za Demokratsku i Republikansku stranku. Iako se danas često koriste u političkim kampanjama, crtežima i memeovima, malo je poznato kako su ovi simboli zapravo nastali.
Povijest ovih neobičnih političkih maskota seže u 19. stoljeće, kada su prvi put uvedeni u javni prostor kroz političku satiru i karikature. Priča o magarcu započela je još 1828. godine, dok se slon kao simbol republikanske stranke pojavio nešto kasnije, kroz događaje Američkog građanskog rata, piše History.com. U oba slučaja, Nast je odigrao ključnu ulogu u popularizaciji ovih simbola, oblikujući način na koji Amerikanci danas vizualiziraju političke stranke.
Od ružnog nadimka do legendarne maskote
Sve je počelo 1828. godine, kada su tadašnji protivnici Andrewa Jacksona, tadašnjeg kandidata za predsjednika, nazvali "jackass" (magarac). Umjesto da odbaci ovaj nadimak, Jackson ga je prihvatio i čak dodao sliku magarca na svoje promotivne plakate. Nakon što je porazio tadašnjeg predsjednika Johna Quincyja Adamsa, Jackson je postao prvi predsjednik iz Demokratske stranke. Godine 1870-ih, politički karikaturist Thomas Nast popularizirao je magarca kao simbol Demokratske stranke kroz svoje ilustracije.
Republikanska stranka, s druge strane, osnovana je kasnije, 1854. godine. Prvi republikanski predsjednik, Abraham Lincoln, izabran je 1860. Slon se pojavio kao republikanski simbol u ilustracijama iz razdoblja Američkog građanskog rata, kada se izraz "vidjeti slona" koristio među vojnicima kao oznaka za borbeno iskustvo i nadmoć.
Slavni karikaturist ponovno je postavio temelj za ikonu stranke
Ipak, slon je postao stvarni simbol GOP-a (Grand Old Party, drugi naziv za Republikansku stranku) tek kada ga je Thomas Nast prikazao u svojoj karikaturi iz 1874. u časopisu Harper's Weekly. U tom djelu, naslovljenom "Panika zbog trećeg mandata," Nast se rugao novinama New York Herald koje su širile glasine o mogućoj kandidaturi predsjednika Ulyssesa Granta za treći mandat. U karikaturi su različite interesne skupine prikazane kao životinje, a slon, označen kao "republikanski glas", nalazi se na rubu provalije, čime Nast naglašava kritičnu poziciju stranke.
Osim političkih karikatura, Nast je zaslužan i za modernu sliku Djeda Mraza, što mu donosi mjesto među najpoznatijim karikaturistima i ilustratorima u američkoj povijesti.