Njegov je drugi naziv “Oceanski pol nedostupnosti”. Toliko o tome koliko je lako doći do njega.
Naime, Point Nemo nalazi se negdje oko sredine Tihog oceana tisućama kilometara daleko od bilo čega.
Najbliže kopno od njega je udaljeno oko čak 2688 kilometara, ali to je samo jedan od mogućih smjerova u kojemu možemo poći.
Ako krenemo sjeverno naići ćemo na otok Ducie, atol u otočju Pitcairn, što je tehnički najbliže mjesto Nemu, ali je također nenaseljeno – tako da ni tamo nema spasa.
Krenuvši prema jugu, završili bismo na otoku Maher na Antarktici, dok bi krećući se u smjeru sjeveroistika pronašli otok Motu Nui, još jedan nenaseljeni otok u blizini Uskršnjeg otoka kod Čilea.
Precizna pozicija Point Nema ovisi o točnim koordinatama tih triju navedenih točaka, a najzanimljivije od svega je činjenica da je jednako udaljen od sva tri mjesta.
Zapravo, kao i kod svakog zabačenog mjesta koje je udaljeno više od 400 kilometara od bilo kojeg sljedećeg mjesta, najbliži su mu ljudi često astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji, koja lebdi iznad nas.
Području je 1992. godine naziv prvi put dao hrvatski inženjer geodezije Hrvoje Lukatela, koji je u međuvremenu preračunao točne koordinate pomoću podataka Google Mapsa kako bi ih usporedio sa svojim izvornim nalazima.
Njegove su koordinate: 45º52.6S, 123º23.6W, a ime mu dolazi od latinske riječi Nemo koja znači „bez čovjeka” ili „nitko” – što se čini sasvim poštenim kad razmislite o tome gdje se nalazi.
Položaj, tj. izoliranost i dubina vode oko Oceanskog pola nepristupačnosti čine ga korisnim mjestom za slijetanje satelita i drugih svemirskih letjelica pri povratku iz svemira.
Zato će, kada postane neupotrebljiva, Međunarodna svemirska postaja biti bačena u vode blizu Pointa Nemo. To se očekuje negdje oko 2031.