Sigurno vas je u normalnom uživanju u ananasu zaustavio pomalo neugodan osjećaj peckanja jezika. Usta nam od njega znaju utrnuti, a taj osjećaj prati i razno drugo tropsko voće. Sigurno ste se pitali zašto je tako, ali nikad vas nije dovoljno zanimalo da sve istražite na Googlu.
SF Microscopy podijelio je TikTok video koji je konačno dao objašnjenje za ovaj čudan osjećaj kod jedenja ananasa.
Kako bi obrazložili taj neugodan osjećaj, koristili su komadić spornog voća i analizirali ga pod mikroskopom.
@sf_microscopy One of my favorite fruits is pineapple, but every time I eat them, my mouth tingles. I read that the fruit contains raphides! Kiwis, grapes, taro, and yams also have large amounts of these crystals. These needles serve as a defensive function against insect herbivors to deter them from eating the plant’s fruits and protect the seeds. The needles work with other chemcial substances, like bromelain in the pineapple, to amplify the effects. #microscope #microbiology #underthemicroscope #microscopy #microcosmos #nature #pineapple #crystals #fyp #fypage #fypシ ♬ Sunshine - WIRA
Zašto jezik pecka dok jedete ananas?
Narator videa objašnjava naizgled agresivan način na koji voće funkcionira. "To je zato što nas bode tisuće sićušnih "iglica" zvanih rafidi."
"Ovi kristali kalcijeva oksalata buše rupe u vašim staničnim membranama uzrokujući iritaciju!"
Kreator sadržaja zatim je pokazao što se točno nalazi unutar komadića ananasa, a pronašli su nešto što priliči iglicama koje bodu usta i daju onaj čudan, iritiran osjećaj na jeziku nakon što ga pojedete.
Znanost iza "iglica" ananasa
Te se "iglice" nazivaju rafidi i sadrže netopljive kristale, koji su napravljeni od kalcijevog oksalata, objašnjava Sveučilište McGill.
Teorija o rafidama i njihovim obrambenim mehanizmima od biljojeda kaže da ako je biljka oštećena, sok će potaknuti izbacivanje ovih iglica, koje zatim mogu ubosti sluznicu usne šupljine "predatora" (u ovom slučaju ljudi) i izazvati iritaciju.
Dakle, svo ovo vrijeme, ananas se samo branio kako ga ne bih pojeli, a većina nas nije ni znala. Isječak je postao viralan nakon što je skupio više od 41 milijuna pregleda. Sada znate zašto usta pate kod uživanja u ananasu.