Više od polovice svijeta ne konzumira dovoljne količine hranjivih tvari koji su neophodni za zdravlje, uključujući kalcij, željezo i vitamine C i E, otkrilo je novo istraživanje.
"Rezultati su alarmantni", rekao je Ty Beal, viši tehnički stručnjak pri Globalnom savezu za poboljšanu prehranu, koji je proveo istraživanje s Harvard T.H. Chan School of Public Health i UC Santa Barbara.
"Većina ljudi, čak i više nego što se prije mislilo, u svim regijama i zemljama svih prihoda, ne konzumira dovoljno raznih bitnih mikronutrijenata", dodao je Beal. "Ovi nedostaci ugrožavaju zdravstvene rezultate i ograničavaju ljudski potencijal na globalnoj razini."
Istraživači su koristili podatke o prehrani kako bi procijenili globalnu potrošnju 15 ključnih mikronutrijenata: Kalcija, joda, željeza, riboflavina, folata, cinka, magnezija, selena, tiamina, niacina i vitamina A, B6, B12, C i E.
Utvrdili su da 68% svjetske populacije ne dobiva dovoljno joda (prisutnog u plodovima mora, jajima i mlijeku i potrebnog za stvaranje hormona štitnjače). Neadekvatan unos također je utvrđen za vitamin E (67% populacije), kalcij (66%) i željezo (65%).
Potrošnja kalcija bila je izrazito niska u Sjevernoj Americi, Europi i središnjoj Aziji. Više od polovice svjetske populacije također ne dobiva dovoljno riboflavina, folata i vitamina C i B6. Unos niacina bio je najbliži dovoljnom, sa samo 22% stanovništva koje je konzumiralo neadekvatne količine, a slijede ga tiamin (30%) i selen (37%).
Žene su imale lošije rezultate od muškaraca za jod, vitamin B12, željezo i selen, dok se muškarci bore s unosom dovoljno kalcija, niacina, tiamina, cinka, magnezija i vitamina A, C i B6, pokazalo je istraživanje.
Trebalo bi se raznoliko hraniti i unositi sve potrebne hranjive tvari. Rotacijom od samo nekoliko omiljen jela, iako ona bila zdrava, možemo si uskratiti neke hranjive tvari koje su bitne za zdravlje.