Novo istraživanje je otkrilo kako izležavanje i odmaranje od radnog dana na kauču treba zamijeniti jednostavnim vježbama prije spavanja jer upravo one mogu pomoći da spavate oko pola sata duže.
Prastaro mišljenje je da će energična tjelovježba prije spavanja povećati otkucaje srca i tjelesnu temperaturu, što će rezultirati težim odlaskom u carstvo snova. Stoga su se istraživači sa Sveučilišta Otago na Novom Zelandu usredotočili na kratke nalete lagane aktivnosti.
"Ovi rezultati pridodaju sve većem broju dokaza koji pokazuju da večernje vježbanje ne remeti kvalitetu sna, unatoč trenutnim preporukama za spavanje koje govore suprotno", napisali su autori studije u svojim nalazima, objavljenim u BMJ Open Sport & Exercise Medicine.
Ovdje je caka, trominutni ciklus vježbi, koji je trebao biti pauza od sjedenja, trebao bi se raditi navečer, svakih pola sata tijekom razdoblja od četiri sata. Autori studije angažirali su 28 odraslih osoba nepušača do 40 godina. Sudionici su imali više od pet sati sjedilačkog vremena na svom dnevnom poslu i dva sata navečer.
Rečeno im je da nose uređaj za praćenje aktivnosti sedam uzastopnih dana, tijekom kojih su također bilježili kada su otišli u krevet, kada su se probudili i kada su sudjelovali u aktivnostima koje uređaj za praćenje možda nije uhvatio, kao što je korištenje sobnog bicikla ili joge.
Svaki volonter također je prošao dvije četverosatne večernje posjete kontroliranom okruženju u laboratoriju. U jednoj sesiji sudionici su ostali sjediti cijelo vrijeme, počevši oko 17 sati. U drugom su prekinuli odmor s tri minute jednostavnih vježbi otpora svakih 30 minuta tijekom četiri sata.
Svaka trominutna "stanka za aktivnost" uključivala je tri kruga od tri vježbe, čučnjeve na stolcu, podizanje listova i podizanje koljena po 20 sekundi.
"Ove jednostavne vježbe pod tjelesnom težinom odabrane su jer ne zahtijevaju opremu niti puno prostora, a možete ih raditi bez prekidanja TV emisije koju gledate", rekla je autorica studije i viša predavačica na odjelu za ljudsku prehranu, Meredith Peddie, za NY Post.
“Iz onoga što znamo iz drugih studija, vjerojatno biste mogli dobiti sličan učinak ako biste hodali po kući, stupali na mjestu ili čak plesali u dnevnoj sobi, najvažnije je da redovito ustajete iz stolice i pokrećete svoje tijelo”, dodala je.
Ideja je da kretanje smanjuje količinu šećera i masti u krvotoku nakon obroka. Tim stručnjaka je utvrdio kako su sudionici, kada su radili vježbe, spavali u prosjeku 27 minuta više nego kada su ta četiri sata proveli sjedeći. Prosječno trajanje sna bilo je 7 sati i 12 minuta naspram 6 sati i 45 minuta. Sudionici pritom nisu mijenjali vrijeme odlaska na spavanje, ali im se prosječno vrijeme buđenja razlikovalo.
Možda 27 minuta ne zvuči kao brojka koja čini razliku, no svi strastveni spavači znaju kako je svaka minuta odmora važna i dobrodošla, a postoje i razni zdravstveni problemi koji se mogu riješiti pravilnim spavanjem.