Stručnjaci koji godinama prate tenis savršeno vladaju svim zakonitostima tog sporta, no velik broj ljudi unatoč tomu što vjerno gledaju sve mečeve naših velikana, ipak nisu sigurni u podrijeklo pravila.
Gem, set, meč
Da bi igrač osvojio gem, treba osvojiti četiri poena prije nego protivnik postigne tri poena (više o poenima u nastavku). U protivnom, igra se nastavlja dok jedan od igrača ne dođe do dva poena prednosti.
- 0 = Love
- 1 = 15
- 2 = 30
-
3 = 40
- 40-40 = Izjednačenje / Deuce
Set je skup gemova koji se igraju dok igrač ne osvoji šest gemova (ili više). Igrač također mora pobijediti s dva gema razlike da bi osvojio set. Dakle, ako se gem igra pri rezultatu 6-5 u setu, tada vodeći igrač mora osvojiti sedmi gem da bi osvojio set. Međutim, ako su igrači izjednačeni u broju gemova u setu (6-6) onda se igra tie-break. To znači da ako oba igrača ili momčadi osvoje po šest gemova u setu, tie-break se koristi za određivanje pobjednika tog seta. Tijekom tie-breaka, igrači ili timovi se natječu kako bi postigli određeni broj poena, obično sedam ili deset, s minimalno dva poena prednosti, piše na portalu Hrsport.
Meč se igra na najbolji rezultat od tri ili pet setova. Obično se prvenstveni mečevi igraju u pet setova (u muškom singlu).
Zašto ne postoje poeni 1, 2, 3?
Bodovanje u tenisu se razlikuje od drugih sportova zbog svojih jedinstvenih izraza: 15, 30 i 40 za prva tri boda. Ovaj sustav bodovanja nema jasno utvrđeno porijeklo, ali postoje različite teorije koje pokušavaju objasniti njegov nastanak, piše The Sporting News.
Jedna teorija kaže da se bodovanje izvorno bilježilo na brojčanicima sata, gdje su kazaljke postavljene na 15, 30 i 45 minuta označavale rezultat. Kada bi igrač dosegao 45 minuta, vraćao bi se na 40 kako bi se omogućila prednost, a igra bi završavala na 60 minuta. Međutim, ova teorija nije sasvim vjerodostojna jer su minute dodane na satove tek u 17. stoljeću.
Druga teorija vodi nas do francuske igre jeu de paume, koja je slična tenisu, ali se igrala rukom umjesto reketom. Prema ovoj teoriji, igrač koji je servirao imao je pravo pomaknuti se 15 stopa (4,57 metara) naprijed za svaki osvojeni poen, sve do 45 stopa (13,72 metra). Ova igra igrala se na terenu dužine 90 stopa (27,43 metra) i na kraju je evoluirala u moderni tenis.
Što se tiče izraza "ljubav" za nula bodova, ni ovdje nema konačnog odgovora. Najvjerojatnije potječe od francuskog izraza "l'oeuf", što znači "jaje", zbog sličnosti oblika jaja s nulom.
Različiti formati mečeva
Format meča može varirati između turnira. Na Grand Slam turnirima, muškarci igraju mečeve „best of five sets“ (pobjednik je onaj koji prvi osvoji tri seta), dok žene igraju „best of three sets“ (pobjednik je onaj koji prvi osvoji dva seta).
Bez obzira na točnu povijest i izvor bodovanja, ovaj jedinstveni sustav čini tenis još zanimljivijim i posebnim sportom koji ima svoju bogatu i misterioznu tradiciju.