Euro 2024 nije krenuo kako smo zamišljali. Nakon poraza od Španjolske, reprezentativci se pripremaju za sljedeći izazov, a cijela situacija utječe i na navijače. Znojni dlanovi, pojedeni nokti, nervoza i živčanost česti su simptomi gledanja uzbudljivih utakmica, a tako ne možete ni utjecati na njezin ishod.
Naravno da su stručnjaci analizirali ovaj fenomen, a naše tijelo prolazi kroz razne promjene tijekom gledanja napetog sportskog susreta.
Zrcaljenje neurona čini vas da se osjećate kao dio tima
Jedna od najčešćih situacija kod gledanja utakmice je iskreno uvjerenje da smo kao navijači dio tima i da svoje omiljene timove obično nazivaju "mi".
Iako navijači igraju određenu ulogu u ishodu utakmice, to ne znači da je situacija zaista takva.
Davidu Ezellu, licenciranom profesionalnom savjetniku i kliničkom direktoru i izvršnom direktoru pružatelja terapije Darien Wellness, odrasli ljudi imaju specijalizirane neurone u svom mozgu koji se nazivaju zrcalni neuroni koji nam omogućuju da razumijemo točke gledišta izvan naših.
Ovi neuroni nam omogućuju da se stavimo u kožu druge osobe i zamislimo kroz što ona prolazi u određenom trenutku.
“Ovi osjećaji su pojačani kada gledamo nogometnu momčad ili igrača čiji smo navijači jer ih 'znamo',” rekao je Ezell za NBC. "Kada ih vidimo na terenu, osjećamo dio osjećaja koje oni imaju jer su naši zrcalni neuroni na djelu." zaključio je.
Srećom, zapravo ne možemo osjetiti doslovan bolan osjećaj koji sportaši osjećaju pri natjecanju, ali zrcalni neuroni nam dopuštaju da iskusimo igru u određenoj mjeri, tj. kao da smo zapravo tamo i sudjelujemo u takmičenju.
Kemikalije utječu na opće raspoloženje
Sigurno ste gledali utakmicu s bilo kakvom stvarnom razinom interesa, osobito onu posebno napetu ili intenzivnu, a vjerojatno ste se osjećali bolje nakon pobjede nego što ste se osjećali nakon poraza. To ima veze s neurotransmiterima, kemikalijama koje mozak proizvodi kako bi regulirao raspoloženje. Hormoni također mogu igrati ulogu.
Kada vaš tim izgubi, vaš mozak proizvodi kortizol, hormon koji vaše tijelo oslobađa kada ste pod stresom.
Prema dr. Richardu Shusteru, kliničkom psihologu i voditelju podcasta The Daily Helping, kada vaš tim pobjeđuje ili igra dobro, mozak počinje otpuštati neurotransmiter dopamin, koji je izravno uključen u regulaciju moždanih centara za nagrađivanje i zadovoljstvo.
Suprotno tome, kada vaš tim ima loše rezultate ili gubi, mozak proizvodi kortizol, hormon koji nastaje u nadbubrežnim žlijezdama i koji tijelo otpušta kada ste pod stresom. "Što je još gore, naš mozak može proizvoditi manje serotonina, što može dovesti do povećane ljutnje i depresije", istaknuo je Shuster.
Osjećati se tjeskobno prije ili tijekom igre, nije dio mašte, bar tako ističe dr. Michael Grabowski, profesor komunikacije na Manhattan Collegeu koji je pisao o percepciji, mozgu i medijima.
“Nekoliko je studija pokazalo da sportski navijači mogu imati intenzivnu tjeskobu prije velike utakmice, baš kao i sami igrači. To uključuje i kognitivnu anksioznost i somatsku anksioznost, poput poznatog osjećaja u trbuhu ili drugih fizičkih izraza anksioznosti.” rekao je za NBC.
Gledanje nogometa može vam ubrzati otkucaje srca do razina sličnih onima koje se povezuju s intenzivnom tjelovježbom.
Možda je teško za povjerovati, ali vaš se broj otkucaja srca ubrzava kada ste nervozni ili uzbuđeni tijekom nogometne utakmice iz istog razloga iz kojeg su naši preci bili u stanju nositi se s doista opasnim situacijama. To se zove reakcija borbe ili bijega (fight or flight).
“Kada doživite fizički ili mentalno stresnu situaciju, vaše nadbubrežne žlijezde otpuštaju hormone koji povećavaju krvni tlak i otkucaje srca,” rekao je dr. Zoghbi za Huston Methodist.
"Ovo je čvrsti, naslijeđeni mehanizam, a njegova je svrha držati vas budnima i dati vam energiju potrebnu da se nosite sa situacijom u kojoj se nalazite.".
Na površini, veliko ulaganje u utakmicu možda se ne čini kao vrijeme za borbu ili bijeg, ali tijelo toga nije svjesno. Sve što zna je da doživljavate nešto što se čini vrlo stresnim i mora vam dati najbolju priliku da reagirate na odgovarajući način.
Zašto vas to vjerojatno ne bi trebalo brinuti
Dobra vijest je da velika većina nas može odahnuti jer, u kontekstu gledanja utakmice, ubrzani otkucaji srca i povišeni krvni tlak nisu štetni. Zapravo, vaš broj otkucaja srca vjerojatno čak i nije visok kao kad lagano vježbate. Osim toga, učinci ne traju dovoljno dugo da bi imali trajan učinak na zdravlje vašeg srca.
Bilo da ste zdravi ili imate neko srčano oboljenje, a zabrinuti ste za svoje srce tijekom intenzivne utakmice, Zoghbi preporučuje izbjegavanje drugih ponašanja koja ubrzavaju otkucaje srca, a koja se mogu spriječiti, poput pijenja alkohola.
Stres je sastavni dio natjecanja, a napeta utakmica sa sobom nosi veliku razinu stresa, no on ne bi trebao biti opasan po vaše zdravlje. Ipak, bolje se opustiti i uživati u natjecanju jer na ishod ne možemo previše utjecati tako da on nije vrijedan velikog stresiranja. Naravno, lakše reći nego učiniti, ali srećom savjeti stručnjaka mogu vam poslužiti kako biste se riješili ove navike.
Dok iščekujete utakmicu protiv Albanije, u nastavku zavirite u analizu protivnika, a sve o ovogodišnjem EURU24 pogledajte na Gol.hr.