Nekada su kozmetičke operacije bile rezervirane za poznate i slavne te one koji su si to mogli priuštiti. Danas su takvi zahvati dostupniji i pristupačniji zahvaljujući porastu dostupnosti injekcijskih tretmana, filera i botoksa, koji su poprilično uobičajeni.
Jeste li se ikada zapitali koliku razliku to čini na vašem licu?
Svi smo vidjeli fotografije slavnih osoba prije i poslije zahvata, a tu su i oni prikazi zastrašujućeg izgleda nedugo nakon operacije ili zahvata. Sada se jedna liječnica odlučila pretvoriti u pokusnog kunića kako bi demonstrirala utjecaj korištenja injekcija na licu.
Američka estetičarka dr. Bita Farrell inače dijeli redovite novosti na društvenim mrežama, a provela je niz eksperimenata s lijekom botulinum toksinom (poznatijim kao botoks). Jedan od tih pothvata bilo je ubrizgavanja botoksa samo u polovice lica kako bi pokazala djeluje li lijek na zamrzavanje linija smijanja ili bora oko očiju.
Također je objasnila nuspojave korištenja botoksa za sve koji misle da bi to bila bolja alternativa prirodnom starenju. U još jednom estetskom eksperimentu dr. Farrell odlučila se na poseban tretman usana, za koji objašnjava kako smanjuje pušačke bore i stvara dojam punijih usana.
Što se događa kada ubrizgate botoks samo u jednu polovicu usana?
Dr. Farrell koristila je jednu jedinicu botoksa u svako od označenih mjesta na jednoj strani usne i čekala dva tjedna prije nego što je pokazala rezultate svog eksperimenta. Rezultati su bili očiti gledateljima, a ubrizgana strana usana dr. Farrell izgledala je punije i jasnije definirane.
Također je primijetila smanjenje bora, koje su poznate kao "pušačke linije", kada je stisnula usne. Dakle, eto ga, mala količina botoksa korištena na pravim mjestima može napraviti veliku razliku.
Koji su dugoročni učinci botoksa?
Za razliku od invazivnijih oblika plastične kirurgije, botoks i slični fileri nisu trajni i rezultati obično izblijede tri do četiri mjeseca nakon tretmana, što znači da su često potrebne redovite nadopune (plastičnom kirurgijom).
S obzirom na činjenicu da tretman djeluje blokiranjem živčanih signala u mišićima, što zauzvrat "paralizira" dijelove lica u koje je ubrizgan, ne biste željeli da traje zauvijek. Korištenje tretmana nije bez nuspojava, a BBC otkriva da dugoročni štetni učinci mogu uključivati trajne promjene u izrazu lica, ukočenost mišića i nemogućnost pokazivanja određenih izraza lica.
Injekcije također mogu, u rijetkim slučajevima, uzrokovati botulizam, međutim vjeruje se da je to izuzetno rijetko uz pravilno proizvedene i primijenjene injekcije.