Nakon što su arheolozi sa Sveučilišta u Zadru uočili neobične građevine uz zapadnu obalu Korčule, odlučili su istražiti. Nisu ni slutili na što će naići, a tim je na kraju otkrio 7000 godina staru cestu skrivenu na dnu Sredozemnog mora.
Što se tiče zašto je tamo, vjeruje se da je drevna cesta nekada povezivala Korčulu sa sada potopljenim neolitskim nalazištem koje je nekada bilo dom lovcima-sakupljačima oko 4900. pr. Kr.
Cesta je široka oko 4 metra, što je veće od prosječne ceste na koju biste danas našli. Potragu je vodio arheolog Mate Parica sa Sveučilišta u Zadru, koji je, nakon što je vidio satelitske snimke nalazišta, želio pobliže pogledati.
Parica je s kolegama krenuo u ronjenje gdje su naišli na fascinantne zidove drevnog naselja. Činilo se da je s glavnim otokom povezan uskim pojasom zemlje.
"U podvodnim arheološkim istraživanjima potopljenog neolitičkog lokaliteta Soline na otoku Korčuli, arheolozi su pronašli ostatke koji su i njih iznenadili. Naime, ispod naslaga morskog mulja, otkrivena je cesta koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje Hvarske kulture s obalom otoka Korčule.", objavilo je Sveučilište u Zadru na Facebooku.
"Radi se o pažljivo složenim kamenim pločama koje su bile dio komunikacije široke četiri metra koja je spajala umjetno stvoreni otok s obalom. Radiokarbonskom analizom očuvanog drva pronađenog u prošloj kampanji, cjelokupno naselje datirano je oko 4.900 godina prije Krista. Ljudi su hodali ovom komunikacijom i to prije gotovo 7.000 godina.", zaključili su.
Prvo su se postavljala pitanja je li cesta prirodno oblikovana, no Parica i njegov tim pronašli su objekte od keramike i kamene noževe, koji su istraživače usmjerili prema zaključku da ju je napravio čovjek. Iako je cesta pronađena 2021., službeno je potvrđeno da postoji tek 2023., a otkriće je u to vrijeme postalo globalna vijest.