Peyo i njegov vlasnik jednom su se natjecali u dresuri, no sada vrijeme provode obilazeći francusku bolnicu gdje provode vrijeme s bolesnicima. Svoju dužnost obavlja u centru za palijativnu skrb u bolnici Calais u sjevernoj Francuskoj, a ova priča ne bi bila toliko neobična da nije riječ o konju.
Peyo je konj koji pruža utjehu onima oboljelim od raka, a njegov trener Hassen Bouchakour je, u razgovoru s The Guardianom, objasnio: "S Peyom pokušavamo ponovno stvoriti život na kraju života, kako bismo se borili i stvorili energiju koja prati obitelji i skrbnike",.
Peyo i Bouchakour surađuju s Les Sabots du Coeur, organizacijom posvećenom terapiji, i sa znanstvenicima koji proučavaju Peyovu sposobnost da smanji tjeskobu pacijenata i utješi ljude u boli.
U bolnici, Peyo govori svom treneru u koju sljedeću sobu želi ući tako što će stati ili podići nogu. Peyo ima 15 godina i čini se da može otkriti kada ljudi imaju rak i tumore. "Pratim ga, ali ga puštam da radi što želi, on je taj koji odlučuje', objasnio je Bouchakour.
"Ono što je uistinu potaknulo znanstvenike da se zainteresiraju za njega i otvore nam vrata zdravstvene ustanove bila je ta [naizgled] sposobnost da uvelike smanje [pacijentovu dozu] svih teških droga i tako omoguće mirniji odlazak," rekao je trener.
Medicinski tim od milja ga naziva "doktor Peyo" rekao je trener. Par je dugo bio poznat po sudjelovanju u konjičkim sportovima, ali Peyo je stalno tražio ljudski kontakt. Nakon nastupa, izdvajao bi ljude iz gomile, prilazio im i odabirao ostati kraj njih.
Bouchakour je zato počeo sumnjati da Peyo bira ljude koji su moralno, fizički ili psihološki oslabljeni. Nakon četiri godine istrage, veterinarski stručnjaci vjeruju da Peyov mozak funkcionira na jedinstven način.
Bouchakour uvijek jako pazi na higijenu, a Peyo se pere i dezinficira prije i poslije posjeta bolnici, a za pripremu konja potrebna su dva sata. "Kad ga čistim dezinficijensnim maramicama, to je da ga zaštitim", kaže Bouchakour i objašnjava: "Srećom, sviđa mu se."*
Peyo je naučio pokazati kada treba van pomicanjem tijela s desna na lijevo, ako ste se slučajno pitali, a njegova pozitivna pojava nema utjecaj samo na pacijente jer je omiljen i kod bolničkog osoblja.