Znanstvenici su dugo mislili da morski psi u tišini lutaju oceanom. Ali sada, nova snimka dovodi u pitanje tu pretpostavku.
Tim istraživača snimio je čudne zvukove škljocanja morskog psa, točnije male vrste morskih pasa koja živi uz obalu Novog Zelanda.
"Koliko znamo, ova bi studija bila prva koja bi pokazala da morski psi mogu proizvoditi zvukove", objasnili su znanstvenici u svom radu objavljenom u časopisu Royal Society Open Science.
Nalazi sugeriraju da zvukovi igraju veću ulogu u životu morskih pasa nego što su znanstvenici prije zamišljali. "Morski psi imaju senzorne sustave koji su profinjeniji od njihovog sluha, poput njihovih elektroreceptora, mirisa i načina na koji se kreću kroz vodu", objašnjava glavna autorica Carolin Nieder, istraživačica na Oceanografskom institutu Woods Hole, Jacklinu Kwanu iz Live Sciencea.
"Ali mislim da izvorna ideja koju smo imali, da zvuk uopće nije važan, također vjerojatno nije istinita."
Nieder je rekla da su zvukovi "otkriveni slučajno" dok je provodila još jednu studiju koja je analizirala slušne sposobnosti morskih pasa tijekom svog doktorskog programa na Sveučilištu Auckland na Novom Zelandu.
"Nikad nisam razmišljala o tome da bilo koji od morskih pasa koje sam proučavala može proizvoditi bilo kakav zvuk. Pretpostavljala sam da su morski psi tihe ribe, pa ne bi proizvodili nikakve aktivne zvukove", rekla je.
Nieder je prvi put slučajno čula zvukove 2021., dok je vodila svoje doktorsko istraživanje na novozelandskom Sveučilištu Auckland.
Primijetila je da bi se morski psi koje je proučavala počeli glasati kad bi ih rukovala između testova u laboratoriju. "Kada sam prvi put čula zvuk, pomislila sam... zvuče poput električnih iskri", objasnila je Nieder za ABC.
U prosjeku su morski psi proizveli "devet klikova tijekom rukovanja pod vodom" tijekom 20 sekundi, sa znatno više klikova tijekom preliminarnih 10 sekundi, navodi se u studiji.
Neil Hammerschlag, predsjednik Atlantic Shark Expeditions koji nije bio dio ove studije, rekao je da je "dugo mislio da moraju imati neki način da komuniciraju putem zvuka".
Hammerschlag je za ABC News dodatno pojasnio: "Ideja da neki morski psi ispuštaju zvukove je uzbudljiva jer za mene to sugerira da bi to mogli koristiti kao oblik komunikacije. To otvara put za buduća istraživanja".
Nieder se nada da će ovo prvo zapažanje potaknuti druge da se upuste u istraživanje oko morskih pasa i da će više ljudi biti "znatiželjno o trenutnim pojmovima i da će nastaviti slušati druge životinje i vrste koje se smatraju tihim."