Ovo je suluda teorija koja objašnjava zašto se čini da se ljudi odjednom osvijeste oko pete godine. Vratite svoj um unatrag koliko god možete, koje je vaše najranije sjećanje?
Za većinu nas to će vjerojatno biti hrpa kratkih i relativno maglovitih sjećanja iz naših prvih godina škole, isključujući tvrdnje onog jednog profesionalnog lažova koji kaže da se sjećaju i kad su bili novorođenče.
Ali kako zapravo funkcionira razvoj ljudske svijesti i zašto imamo osjećaj kao da nam se mozak iznenada uključuje između četvrte i pete godine?
O toj se temi nedavno raspravljalo u videu na TikTok-u koji je podijelio korisnik @itsmattw_01, a objasnio je kako je čovjekova svijest prisutna od rođenja, a ne nešto što iznenada izvire tijekom predškolskog doba.
Zapravo, brojne su studije otkrile da su bebe stare samo pet mjeseci pokazivale znakove da su pri svijesti kada su ih pratili istraživači u Francuskoj.
Prema rezultatima studije objavljene na portalu Science, koja je mjerila kako mozak reagira na vanjske podražaje, djeca od jedne godine pokazala su slične oscilacije u električnim aktivnostima, koje se nazivaju potencijali povezani s događajima (ERP), kao i odrasli.
U međuvremenu, djeca u dobi od pet mjeseci pokazala su ERP aktivnost, međutim, to je bilo sporije. Dakle, sada znamo da naši mozgovi rade, iako sporijim tempom, uglavnom od rođenja, s istraživanjem objavljenim u Trends in Cognitive Sciences koje tvrdi da bi se svijest čak mogla razviti već u trećem tromjesečju trudnoće.
U međuvremenu, istraživači sa Sveučilišta u Birminghamu otkrivaju da su radnje poput pokazivanja, namjerne kontrole i eksplicitnog pamćenja "pokazivači" da je osoba došla do svijesti. Dakle, zašto se čini da postajemo osoba oko pete godine?
U objavi na TikToku, Matt kaže da je ovaj osjećaj posljedica toga što vaš mozak stječe sjećanja i iskustva kroz starenje, što zatim pomaže vašem mozgu u razvoju.
To donekle podupire dr. Henry Taylor sa Sveučilišta u Birminghamu, koji je primijetio da se "neki markeri pojavljuju tek nakon 3-4 godine", dok je profesor Andrew Bremner dodao da se markeri svijesti vrlo dobro mogu razvijati u fazama kako starimo.
"Može se dogoditi da se neki markeri pojave u jednom klasteru u ranom razvoju, a drugi u kasnijem klasteru", rekao je. "Osim toga, može doći do kontinuiranog i postupnog pojavljivanja određenih markera koji se protežu tijekom trudnoće i tijekom ranog života."
Argument da se naš mozak razvija i obrađuje više sjećanja kako starimo također je koristan za razumijevanje zašto se čini da se život "ubrzava" kako starimo, budući da možemo mjeriti vrijeme s više sjećanja. Objašnjavajući zašto se to događa, Matt je dodao: "To je zato što vaš um sada obrađuje puno više sjećanja, osjećaja i emocija."