Ravnatelj NIAAA dr. George F. Koob izjavio je kako se tijekom 2020. kada je pandemija udarala na najjače primijetio pad u binge cuganju među fakultetskom populacijom, zbog opće izolacije i online nastave.
Dakle, najveći izvor sreće za studentsku generaciju – grupna druženja, partijanje i aktivnosti u slobodno vrijeme – bili su na holdu.
Međutim, u 2021. smo polako, ali sigurno krenuli prema “starom” normalnom; restorani, barovi, parkovi, studentski domovi – pije se kao nekada. Zato ne čudi da se tu prvu godinu nakon početka pandemije primjećuje porast u binge pijenju, i na opće iznenađenje – posebno kod žena.
Koob potvrđuje kako je to prvi put u povijesti da žene na fakultetskim kampusima više piju od svojih muških vršnjaka!
Ne znamo da navijamo za ovo ili da se brinemo.
Iako je konzumacija alkohola generalno smanjena tijekom pandemije, smrtnost povezana s alkoholom porasla je za 25 posto ne samo među američkim studentima nego i među općom populacijom.
U NIAAA-u vjeruju da je izolacija pridonijela problemima s mentalnim zdravljem i zlouporabi opojnih sredstava. Možda ni ne moramo biti stručnjaci da bismo se na prvu složili s njima.
Trenutna se situacija može objasniti učinkom deprivacije alkohola, ističe dr. Koob. Ljudi imaju tendenciju intenzivnije piti nakon perioda nepijenja.
Kao standardnu mjeru, koje se (kako je većini poznato iz iskustva) gotovo nitko ne drži, doktor je istaknuo 30 ml votke, 3 dl piva, i 1,5 dl vina – sve ostalo, kaže on, dovodi do točke u kojoj alkohol stvarno postaje toksin i može dovesti do predoziranja.
Zdrave mjere izgledaju poražavajuće s obzirom na to da navedena količina alkohola ne zadovoljava ni standardno zagrijavanje. Više nam to zvuči kao količina koju će onaj jedan iz ekipe pretjerano sretan zbog vikenda potegnuti još na putu od supermarketa do mjesta na kojem to zagrijavanje počinje.