Pluton je otkriven 1930. godine te je postao deveti planet. Mi ga znamo od rođenja kao planet, ali smo onda pretrpjeli udarac kada je Pluton 2006. godine izgubio taj status te smo tako ostali na svega osam planeta.
Jedan od razloga zbog kojih je Pluton klasificiran kao planetoid je bizaran – oko Sunca orbitira velik broj sličnih nebeskih tijela koji još nisu otkriveni pa bismo mogli imati više od 150 planeta. Ne razumijemo zašto je to problem? Možda je klinci više neće znati nabrojati sve planete na prste?
Pluto was declassified as a planet in 2006 when it lost the requirements of being a planet (having no debris in its orbit). However, a new scientific journal claims Pluto should be reinstated because the 2006 planet classification requirements were wrong. https://t.co/5JQYI4mtvx pic.twitter.com/C1adsco1qj
— IGN (@IGN) December 31, 2021
Tim istraživača se žali kako je Plutonov status planeta uklonjen zbog astrologije, a ne astronomije te da zbog toga znanstvena istraživanja pate. Isti ti istraživači tvrde kako bi Pluton trebao opet postati planet prema definiciji planeta iz 16. stoljeća. Kako ona glasi? Superjednostavno. Planet je bilo koje geološki aktivno tijelo u svemiru. Ta definicija uključuje i druga nebeska tijela kao što su asteroid Ceres i mjeseci Europa, Enceladus i Titan.
Ako vas zanima više o Plutonu i njegovoj braći i sestrama, pročitajte izvorni članak.