Iako, možda nije svima tako jednostavno, sve leži u pravilnoj rutini spavanja i odlasku u krevet svake večeri u isto vrijeme. I to ne znači samo radnim danima, već uključuje vikende i praznike. Podrazumijeva se da je ovo lakše reći nego učiniti, posebno onima koji rade u smjenama ili imaju djecu, ali znanost stoji iza svega i jako je zanimljiva.
Sve se vrti oko vašeg cirkadijalnog ritma, prenosi nam LADBible, nešto što možda bolje poznajete kao svoj „tjelesni sat“, koji se nalazi u dijelu mozga unutar hipotalamusa koji se naziva suprahijazmatska jezgra (SCN). Dio njegovog posla je koordinirati ciklus spavanja i budnosti reagiranjem na svjetlo, koje detektira mrežnica oka.
Kada otkrije da je dan, proizvodnja hormona melatonina je potisnuta, a ponovno počinje rasti tek navečer, kada razina svjetlosti koja pogađa mrežnicu, opada.
Dakle, kakve sve ovo veze ima s određenim vremenom spavanja?
Kod većine odraslih, kombinacija cirkadijalnog ritma i želje za spavanjem, navečer nas čini pospanima, a postavljeni raspored spavanja i buđenja radi u skladu s ovim prirodnim procesom, a ne protiv njega, što potiče bolje rezultate.
Osim toga, poznato je da poremećaj našeg unutarnjeg tjelesnog sata ima razne vrste negativnih utjecaja na vaše zdravlje i raspoloženje, uključujući slabiji imunitet i depresiju. Stručnjaci preporučuju razdoblje opuštanja prije dogovorenog vremena za spavanje.
NHS kaže, a prenosi nam LADBible, da se ljudi mogu opustiti čitajući knjigu, slušajući opuštajuću glazbu ili podcast ili se čak okušati u nekoj meditaciji za spavanje. Nemojte doći u iskušenje da se vratite na staro ako odmah ne primijetite poboljšanja, jer bilo kakvim promjenama rutine može trebati vremena da počnu djelovati.