U rubrici Majstor&ja, ovoga puta se bavimo problemom vlage u kući, koji je česta pojava, osobito tijekom kišnih razdoblja. Velika količina padalina u nekim krajevima u blizini rijeka izazvat će poplave, za što su izdana poseba upozorenja.
Vlaga ne samo da narušava estetiku doma, već može uzrokovati ozbiljne probleme poput plijesni i oštećenja zidova. Donosimo nekoliko konkretnih savjeta kako se riješiti vlage i spriječiti njezin povratak u vlažnijim mjesecima.
1. Provjetravanje i ventilacija
Redovito provjetravajte sve prostorije, osobito kupaonicu i kuhinju, gdje se najviše skuplja vlaga. Ako nemate dobru ventilaciju, razmislite o ugradnji ventilatora ili odvlaživača kako biste spriječili nakupljanje kondenzata.
2. Upotreba odvlaživača zraka
Odvlaživači zraka su izvrsni za smanjenje razine vlage u zraku. Premda su ovi električni često najbolje rješenje i prirodni mogu biti itekako od pomoći – postavite posudicu s himalajskom soli ili silikonskim kuglicama (one koje dobivate u kutiji s cipelama) koje apsorbiraju višak vlage.
Soda bikarbona može biti dobar skupljač vlage u kuhinjskim ormarićima: dovoljno je staviti količinu dvije jušne žlice na tanjurić u ormarić ili ladicu i prah će na sebe privući čestice tekućine.
3. Kupaonica
Kupaonica je prostorija s najviše vlage, što je čini podložnom razvoju plijesni i bakterija, osobito nakon svakodnevnog tuširanja. Kako biste spriječili nakupljanje vlage, probajte smanjiti temperaturu vode dok se tuširate i ostavljajte vrata kupaonice otvorenima kako bi se para mogla slobodno ispuštati. Osigurajte redovito prozračivanje kupaonice, bilo prirodnim putem ili korištenjem ventilatora, kako bi se spriječilo nakupljanje vodene pare na zidovima, podovima i drugim površinama.
4. Redovito održavanje prozora i zidova
Prozori su čest izvor kondenzacije. Redovito brišite vlagu s unutarnje strane stakala i obavezno provjeravajte brtve na prozorima. Zidove možete zaštititi specijalnim premazima protiv vlage koji će spriječiti prodor vlage kroz zidne površine.
Izbjegavajte sušenje mokrih i teških tkanina u vašem domu
5. Provjera tepiha
Tepisi i tepisoni mogu postati pravi "zamke" za vlagu, osobito ispod površine. Ako primijetite neugodan miris plijesni ili vlagu na dodir, najbolje je tepih odnijeti na kemijsko čišćenje, idealno suho čišćenje, kako bi se spriječilo daljnje širenje vlage i plijesni. Prije vraćanja tepiha u prostor, osigurajte da se potpuno osuši. Na taj način ne samo da ćete eliminirati vlagu, već ćete smanjiti i broj grinja koje se nakupljaju u tkanini, čime ćete poboljšati kvalitetu zraka i miris u domu. Ako preferirate sami čistiti tepih, možete koristiti specijalizirane praškove za suho čišćenje, koji mogu pomoći u apsorpciji viška vlage.
6. Izbjegavajte sušenje rublja u zatvorenom
Sušenje rublja unutar kuće dodatno povećava razinu vlage. Ako je moguće, sušite odjeću vani ili koristite sušilicu s ispušnim sustavom koji izbacuje vlagu izvan kuće.
7. Upotreba prirodnih apsorbenata
Postavljanje biljaka koje prirodno upijaju vlagu, poput paprati, engleskog bršljana ili spatifiluma, može pomoći u održavanju ravnoteže vlage u prostorijama.
Ove jednostavne mjere pomoći će vam ne samo u borbi protiv vlage, već i u sprječavanju njezine ponovne pojave, čime ćete stvoriti zdraviji i ugodniji prostor za život.
U novoj rubrici Majstor&ja dajemo savjete za lakše održavanje vašeg kućanstva: od kamenca u kupaonici, čišćenja automobila do održavanja vrta. Uz jednostavne korake i korisne trikove, olakšat ćemo vam svakodnevne zadatke i pomoći u očuvanju domaćinstva u najboljem mogućem stanju.