Jedi ovo, jedi ono. Nemojte to nikada jesti ili uzmite samo šaku ovoga dnevno. Može biti teško pratiti najnovije savjete, pravila i preporuke kako biste pokušali živjeti zdravijim životom.
Srećom dr. Jessica Kiss, koja stoji iza TikTok profila askdrmom, objašnjava koju hranu trebamo izbjegavati, a u nedavnom je videu otkrila "pet stvari" koje "nikada neće jesti kao liječnica".
Podgrijana riža
Riža je jedna od uobičajenih priloga, a teško je procijeniti točnu količinu koja nam je potrebna za jelo. To rezultira ostatkom skuhane riže, a doktorica savjetuje da je ne podgrijavamo jer u sebi može sadržavati "spore".
Pa, dr. Kiss objašnjava da "ozbiljna vrsta bakterije" "izlazi" kada se skuhana riža ostavi na sobnoj temperaturi, a ona se zatim "ponovno aktivira" ako je podgrijete. "Ako dosegne sobnu temperaturu, nemojte je više jesti", zaključila je.
Hrana za piknik
S obzirom na to da većina nas sada mora čekati nekoliko mjeseci do toplijeg vremena, ovome bi se trebalo biti malo lakše oduprijeti, no svejedno treba zapamtiti. Doktorica je objasnila da stvari koje neko vrijeme stoje vani na otvorenom jednostavno imaju preveliki "rizik od bolesti koje se prenose hranom".
Namirnica nije prirodne boje
Ovo nije čvrsto pravilo za dr. Kiss, međutim, ona primjećuje da 99 posto vremena neće jesti hranu koja je obojena u čudnu boju, što očito ne važi za kosu sudeći po frizuri.
Ona objašnjava da prehrambeni proizvodi "prekriveni bojom za hranu" jednostavno nisu dobri za vaš organizam. "Izbjegavam to kao kugu", zaključila je.
Hrana iz "udubljene konzerve"
Iako nije velika zagovornica hrane iz konzerve, koja ionako nije nešto najbolje, dr. Kiss napominje da ih je ponekad nužno zaobići. Doktorica objašnjava da ako nije vidjela da je netko prednjom ispustio ili da je nije sama ispustila, bila bi zabrinuta zbog "botulizma".
Naime udubljenja na šavu limenke ili kod poklopca mogu oštetiti šav i omogućiti bakterijama da uđu u konzervu. Tako da doktorica savjetuje da "odbacite sve limenke s dubokim udubljenjima na bilo kojem šavu."
Grejpfrut
I posljednje, ali svakako ne najmanje važno, je grejp. Ne mislimo ovdje na oštećeni grejp ili pljesnivi grejp, već grejp općenito. Dr. Kiss objašnjava: "Ne jedem grejp, a razlog tome je to što mnogi lijekovi stupaju u interakciju s grejpom."
U osnovi, način na koji se voće prerađuje u vašem tijelu je u interakciji s lijekovima pa biste trebali sa svojim liječnikom provjeriti možete li uživati u ovom voću.