Okulist je upozorio na opasnosti kod ''pretjerane'' količine vremena provedenih pred ekranom, no mogli biste se iznenaditi kada saznate koliko je zapravo previše.
Tehnologija se trajno ustalila u naše živote, probudimo se i provjerimo svoj mobitel, na poslu vjerojatno gledamo u laptop ili ekran kompjutora, a doma se često opustimo uz TV i povremeno provjeravanje mobitela.
To je uobičajene svakodnevica većine ljudi danas, a vrijeme provedeno ispred ekrana može imati razne učinke na nas.
Što se događa ako provodite previše vremena ispred ekrana?
Kako nam prenosi UNILad, Tina Patel, optičarka tvrtke Feel Good Contacts, upozorila je da kada gledamo u zaslone, bilo da se radi mobitelu, prijenosnom laptopu u ili TV-u, zapravo ''puno manje'' trepćemo dok se koncentriramo na piksele ispred sebe.
To rezultira suhim očima koje tako postaju izložene riziku od raznih zdravstvenih problema.
Patel je objasnila: "Koliko god jednostavno bilo, treptanje je vitalni dio održavanja zdravlja očiju jer pomaže u širenju hidratantnih suza po očima. Stoga, oni koji manje trepću imaju veću vjerojatnost da će imati suhe i nadražene oči.".
S vremenom, previše boravka ispred zaslona može rezultirati naprezanjem oči i zamagljenim vidom, kao i utjecati na mentalno zdravlje.
Iako većina nas vjerojatno zna da nekoliko sati gledanja TV-a u jednom potezu nije nužno najzdraviji način za provesti dan, no ponekad serija može biti toliko zanimljiva da je ne možemo prestati gledati. Ipak, postoje neki znakovi koji pokazuju kad nam vrijeme provedeno ispred ekrana počinje štetiti.
Patel je potaknula ljude da pripaze na simptome poput: Suhih ili suznih očiju, glavobolje, boli u vratu i ramenima te problema sa spavanjem.
Koliko je vremena ispred ekrana previše?
Pitate li baku ili djeda, oni bi vjerojatno rekli sat vremena, a upitate li tinejdžera, možda će reći nešto poput 24 sata. Mnogi bi zaključili kako pravi odgovor leži negdje u sredini, no prava je brojka ipak bliža onoj starijih ljudi.
Patel je savjetovala da se vrijeme provedeno ispred ekrana kod kuće ograniči na dva sata. Nekima se dva sata čine kao malo vremena za posvetiti omiljenoj seriji ili gledanju videa na društvenim mrežama, no ta je brojka neki prosjek kojeg se treba držati.
Patel je objasniola: "Mnoga radna mjesta zahtijevaju upotrebu digitalnog uređaja, što bi moglo značiti provođenje do osam sati dnevno ispred ekrana.
U idealnom slučaju, rekreacijsko vrijeme pred ekranom ne bi trebalo iznositi više od dva sata dnevno za odrasle.''.
Slično se odnosi i na djecu, a Patel ističe kako "Djeca bi također trebala biti ograničena na dva sata vremena ispred ekrana i trebala bi imati dane bez ekrana.".
Kako smanjiti vrijeme provedeno ispred ekrana?
Srećom, okulistica ima i savjete kako smanjiti vrijeme provedeno zureći u ekran, a poprilično su jednostavni.
Naime, vrijeme koje obično provodimo ispred ekrana trebala bismo zamijeniti aktivnostima poput čitanja, tjelovježbe ili hodanja, a trebali bismo planirati i razdoblja bez ekrana.
Također, treba izbjegavati ekrane i netom prije odlaska na spavanje, a mnogi mobiteli imaju mogućnost restrikcije vremena provedenog na njima, tako da se tako možemo zaštiti od napasti.