Većina ljudi se izuje po ulasku u svoj dom, no sigurno ste bezbroj puta čuli kako trebate nositi papuče, a ne po njemu hodati bosi. Bake i majke diljem svijeta obožavaju upozoriti na ovakvo ponašanje. No stručnjaci su malo drugačijeg mišljenja.
Kada uđete kroz vrata i izujete cipele, šteti li vašim stopalima hodanje po hladnim i tvrdim podovima? To možda nije najugodniji osjećaj, ali liječnici kažu da može imati neke koristi, naravno uz nekoliko upozorenja.
Hodati bos znači hodati bez cipela ili čarapa, no upitate li licenciranog kliničkog podijatra dr. Roberta Conenella, on će vam reći da: "Bosonog znači da je koža na zemlji", te kako "Sve drugo se smatra obuvenim, jer čak i čarape mijenjaju mehaniku kretanja."
Hodanje bosih nogu kod kuće ima koristi
"Veliki sam zagovornik hodanja bosih nogu kod kuće", rekao je Conenello za Huffpost. "[Vježbanje] povećava intrinzičnu mišićnu snagu unutar stopala."
Objasnio je da je primarna dobrobit hodanja bosih nogu jačanje mišića u stopalima, koji imaju tendenciju slabljenja "kako starimo i nosimo cipele". Ovi su mišići usko povezani s našom cjelokupnom pokretljivošću, pa njihovo pogoršanje može pridonijeti smanjenom kretanju kako starimo.
"Mnoge patologije koje vidim u svojoj praksi posljedica su nemogućnosti angažiranja ovih mišića za normalne pokrete i metaboličku učinkovitost", dodao je Conenello.
Dr. Hannah Kopelman, koja se bavi dermatologijom, složila se s tom općom procjenom, a također je spomenula da bosonogi boravak kod kuće može imati neke neočekivane prednosti za kožu na nogama.
"Hodanje bosih nogu kod kuće... omogućuje vašoj koži disanje, što može spriječiti nakupljanje vlage i smanjiti rizik od gljivičnih infekcija poput atletskog stopala", objasnila je.
Iako nije izravno povezano s dermatologijom, hodanje bosih nogu kod kuće također može ponuditi sekundarnu prednost u vezi s kožom, onu povezanu sa senzornom stimulacijom i cjelokupnim zdravljem.
"Osjećaj teksture različitih površina pod nogama može biti uzemljujući i opuštajući, gotovo poput male refleksološke sesije", rekla je Kopelman. "Za one koji nemaju problema s kožom ili stopalima, ovo može biti prirodan način povezivanja sa svojom okolinom i promicanja svjesnosti."
Sažeto rečeno, odluka da u svom čistom domu budete bez cipela i čarapa pomaže u jačanju vaših stopala, pružajući dugoročne nagrade, a istovremeno smanjuje rizik od kožnih bolesti. Osim toga, nudi neku vrstu prirodne masaže, koja može biti iznenađujuće opuštajuća.
Postoje i neke potencijalne mane hodanja bos
Jedan potencijalni nedostatak hodanja bosih nogu u zatvorenom prostoru je povećana izloženost iritantima ili alergenima na podu, kao što su prašina, dlaka kućnih ljubimaca ili kemikalije za čišćenje, kao što je istaknula Kopelman.
Za pojedince s osjetljivom kožom ili kroničnim stanjima poput kontaktnog dermatitisa ili ekcema, ovo bi moglo predstavljati značajan problem. Iako Conenello priznaje slične rizike, kao što je stajanje na patogene kao što su gljivice u vlažnim okruženjima, on naglašava da "odgovarajuća higijena može pomoći u ublažavanju ovih rizika".
"Često perite stopala, temeljito ih osušite i hidratizirajte", savjetovao je. Drugi bolni rizici povezani s hodanjem bosih nogu uključuju mogućnost klizanja na skliskim ili mokrim površinama ili gaženje na nešto tvrdo i oštro što bi moglo prouzročiti ozljedu.
Kao što može potvrditi svatko tko je ikada udario nožnim prstom ili slučajno stao na Lego kockicu, takvi incidenti mogu biti izrazito neugodni. Kopelman ističe da su osobe s dijabetesom ili slabom cirkulacijom osjetljivije na ozbiljne posljedice, jer "čak i manja ozljeda stopala može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema".
Kopelman je također primijetila da, iako bosonogo hodanje može pomoći u jačanju mišića, ponovljena praksa hodanja na tvrdim površinama potencijalno može dovesti do umora stopala ili plantarnog fasciitisa, stanja u kojem tkivo koje povezuje petnu kost s prstima postaje upaljeno.
"S vremenom nedostatak amortizacije može opteretiti zglobove, osobito kod onih koji već imaju problema sa stopalima ili zglobovima", objasnila je.
Postoje trenuci kada biste trebali nositi cipele ili čarape.
Iako je Conenello općenito zagovornik hodanja bosih nogu, on savjetuje nošenje potpore za stopala kada se bavite zadacima koji uključuju stajanje tijekom duljeg razdoblja.
"Kada dugo stojite bosi, može doći do prekomjernog opterećenja na jednom dijelu stopala", rekao je i zaključio: "Čak i moji profesionalni kuhari obično imaju koristi od cipele koja im omogućuje ravnotežu težine na cijelom stopalu."
Postoji, naravno, sredina: čarape.
Prema Conenellu, "nema ništa loše u nošenju čarapa". Oni će jednostavno umanjiti dobrobiti povezane s bosonogošću. "Sada postoji filter između tla i stopala", rekao je.
Kopelman je dodao da čarape mogu ponuditi "minimalnu zaštitu od manjih ogrebotina ili alergena, dok još uvijek dopuštaju vašim stopalima da se osjećaju relativno slobodno". Izravan kontakt s površinama koje mogu sadržavati bakterije ili iritante također je sveden na minimum kada nosite čarape.
Uzimajući u obzir sve prednosti i nedostatke, hodanje bosih nogu kod kuće, osobito na čistim i dobro održavanim podovima, nije samo sigurno, već općenito zdravo. Jedino ako bolujete od neke vrste kožne bolesti (poput psorijaze, ekcema ili atletskog stopala, na primjer) koje bi se mogle pogoršati prisutnošću bakterija.
"Isto tako, osobe s dijabetesom, neuropatijom ili slabom cirkulacijom trebale bi izbjegavati hodanje bosih nogu zbog povećanog rizika od neprimjećenih ozljeda ili infekcija", rekla je Kopelman.