Nema šanse da se poželite okupati u ovom jezeru, koje je poznato kao jezero Natron i nalazi se u sjevernoj Tanzaniji. Smješteno na granici s Kenijom, jezero je prepuno životinja, kojima naizgled ne smetaju opasnosti koje predstavlja jezero.
Ne samo da je to jezero prostor za leglo ugroženih Malih plamenaca već je i u sjeni aktivnog vulkana Ol Doinyo Lengai ili "Božje planine". Taj vulkan visok 2 980 metara mogao bi eksplodirati u bilo kojem trenutku pa postoji dvostruka opasnost ako se pokušate približiti hrđavo obojenom odredištu.
Nažalost, nije opasan samo za svaku životinju koja dođe u kontakt s njim već se upozoravaju i turisti da se u njemu ne kupaju. Vodena površina duga 56 km lijepa je i ružičasta, za što je zaslužna vrsta algi koja se zove cijanobakterija.
Alge su posvuda i uživaju u mineralima jezera koji su također opasni. Gotovo kao da ovo jezero bilo čemu živom vrišti neka ne ulazi.
Zašto je jezero Natron toliko smrtonosno?
Bakterija u vodi je smrtonosna jer ispušta kemikaliju koja oštećuje stanice, živčani sustav i jetru većine onih koji je piju.
Zatim, tu je i natrijev karbonat sadržan u vodi, koji se nekoć koristio u egipatskoj mumifikaciji pa nije nešto što biste željeli na svojoj koži ili u svojem tijelu.
Kad god životinja dođe u kontakt s jezerom, čini se da se pretvara u kamen. Sigurno se pitate kako. Za to su zaslužni sol i visoki alkalni pH u vodi koji mogu izazvati opekline.
Nažalost, kad živo biće dotakne vodu, dolazi do kalcifikacije koja obuzima tijelo i postaje tvrdo kao kamen. Srećom, to je brza smrt, ali sve na tijelu, od svakog centimetra dlake do noktiju na nogama ostaje na svojem mjestu, kalcificirano. Zbog bakterija temperature jezera su iznimno visoke.
Zašto je jezero Natron toliko popularno odredište za turiste?
Osim što je prilično nadrealno za gledati, fotograf divljih životinja Nick Brandt podijelio je zašto misli da je jezero toliko popularno, a razlog je pomalo morbidan. Rekao je da je kamene leševe koristio kao modele za poziranje za zastrašujuću seriju fotografija.
Brandt je za NBC News rekao: "Neočekivano sam pronašao stvorenja, razne vrste ptica i šišmiša koje je voda izbacila na obalu jezera Natron u sjevernoj Tanzaniji. Uzeo sam ova stvorenja onako kako sam ih našao na obali, a zatim ih stavio u životne položaje, vraćajući ih u život."
Područje je toliko vruće da temperatura vode može doseći i do 60 stupnjeva. Zbog te vrućine 400 mm oborina na jezeru Natron svake godine je "fantomska kiša" koja ispari prije nego što udari u površinu vode.