Dok većina stručnjaka naglašava važnost umjerenosti, ovaj liječnik naglašava zdravstvene posljedice do kojih može doći zbog pretjerivanja te tvrdi da bi bilo pametnije u potpunosti izbaciti alkohol u određenoj dobi, a evo i zašto.
Doktor Richard Restak, u svojoj novoj knjizi „How to Prevent Dementia: An Expert’s Guide to Long-Term Brain Health“, opisuje alkohol kao „izravni neurotoksin“, tj. tvar koja oštećuje, usporava i uništava funkciju živčanog sustava.
S obzirom na to da je alkohol neurotoksin, Restak tvrdi da bi ga trebali u potpunosti izbaciti iz života do 65. godine, jer prekomjerna konzumacija povećava šanse za razvoj demencije, prenosi LADbible.
Posebno se osvrnuo na specifičan oblik demencije, nazvan „Wernicke-Korsakoffov sindrom“, koji je direktno povezan s čestim pretjerivanjem u pijenju alkoholnih pića.
Česta i prekomjerna konzumacija alkoholnih pića može rezultirati manjkom vitamina B1, što može uzrokovati razvojem ovog sindroma.
Uživanje u alkoholnim pićima može ugroziti normalno funkcioniranje mozga, zbog čega Restak upozorava čitatelje da, bez obzira na njihovu dob, dobro promisle o svom odnosu prema alkoholu.