Jedan od najvećih napredaka u modernoj tehnologiji je putovanje u svemir, a veći je taj da astronauti sada ravno iz svemira mogu podijeliti snimke njihovih putovanja na društvene mreže. NASA-in astronaut Don Pettit snimio je snimke dok je kružio oko Zemlje na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).
Video je pokazao njegov pogled na Zemlju prije pristajanja u svemirsku letjelicu Sojuz, koja je na ISS dovela američkog i dva ruska astronauta. Snimka koju je Pettit objavio na Instagramu prikazuje promjenu visine postaje, a astronaut obećava "iznenađenje" na pola videa.
Napisao je u naslovu: "Promjene u stavu tijekom promjena geografske širine za @iss u pripremi za jučerašnje pristajanje Sojuza. Malo dugo, ali nastavite paziti na iznenađenje u sredini."
Iznenađenje o kojem je riječ bila je prekrasna snimka zelene Polarne svjetlosti (Aurora) odozgo, koja prikazuje fenomen iz očiju astronauta u orbiti.
Pettit je također u svom postu podijelio da je pristajanje Sojuza dovelo do toga da se svemirska stanica okrene za 180 stupnjeva i leti unatrag velikom brzinom. Svemirska letjelica Soyuz lansirana je (8. travnja) iz Kazahstana, odvodeći američkog astronauta Jonnyja Kima na ISS zajedno s ruskim kozmonautima Sergejem Ryzhikovim i Alexeijem Zubritskim.
Trojac odlazi na ISS kako bi obavili 50 znanstveno-istraživačkih misija u misiji od osam mjeseci. Ryzhikov, Zubritsky i Kim trebali bi se vratiti na Zemlju u prosincu. Iako točan datum još nije određen, Pettitova misija je trebala trajati šest mjeseci od dana kada je stigao na ISS u rujnu 2024.
NASA je u svom prvom izdanju izjavila da će on biti vraćen na Zemlju negdje u proljeće ove godine, prije nego što je objavila da će se astronaut vratiti ovog mjeseca. Izabran za NASA-inog astronauta još u travnju 1996., Pettit je, sa 69 godina, NASA-in najstariji aktivni astronaut i trenutno je u svom trećem boravku u svemiru. Za to je vrijeme proveo više od godinu dana u svemiru i ostvario više od 13 sati svemirske šetnje.