Kad je NASA spustila sondu na asteroid i uzela uzorke, na Zemlju su donijeli neke nevjerojatno vrijedne stvari. Službeni naziv ovog komada svemirskog kamena je 101955 Bennu, što ćemo skraćeno zvati "Bennu" jer se brojevi čine prilično suvišnima.
Svemirska letjelica lansirana je sada već davne 2016. i uspjela je stići do Bennua dvije godine kasnije. Tražila je dobro mjesto za slijetanje na komad svemirskog kamenja koji juri oko našeg planeta, a između 20. listopada 2020. i 10. svibnja 2021. letjelica OSIRIS-REx bila je na asteroidu gdje je uspješno prikupila uzorak kako bi ga vratila na Zemlju.
24. rujna 2023. ili sedam godina i 16 dana nakon što je prvi put lansirana, svemirska letjelica se vratila na Zemlju s uzorkom s asteroida, gdje su znanstvenici imali malo problema da zapravo otvore kapsulu i ona nije bila potpuno otvorena do 14. siječnja 2024.
Prema Astronomy.com, ono što je NASA otkrila u njihovoj prvoj analizi uzorka Bennu ukazuje na to da je voda nekoć tekla kroz asteroid. Naknadno istraživanje koje je vodila Sara Russell iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu pronašlo je više informacija o tome u obliku nedostatka hondrula, malih zaobljenih zrnaca stijena pronađenih u meteoritima.
Ako se pitate što su hondrule, one su male, mikroskopske stijene koje su dobile ime po grčkoj riječi za "zrno" i za koje se smatra da su dio temeljnih građevnih blokova planeta.
Predviđalo se da će Bennu biti bogat vodom, ali otkriće je potvrdilo, dok se kamenje pronađeno iz uzorka asteroida razlikuje od bilo kojeg drugog pronađenog prije, da je misija u svemir pronašla nešto uistinu jedinstveno.
Bennu asteroid je prvi put otkriven 1999. godine, a ime je došlo od pobjedničkog unosa u natjecanju za imenovanje asteroida, s malim djetetom po imenu Michael Puzio koji je predložio pobjedničko ime po istoimenoj staroegipatskoj mitološkoj ptici.
Proučavanje asteroida pokazalo je da se on zapravo neznatno ubrzava dok se okreće u svemiru, budući da se svakih 100 godina vrijeme potrebno za punu rotaciju smanjuje za jednu sekundu.
Sada ćemo morati vidjeti kako to funkcionira bez komada stijene koji su izvadili iz njega, dok se možemo zadovoljiti otkrićem da je voda nekoć tekla kroz asteroid i da postoje stijene iz Bennua koje ne liče ništa drugo do sada vidio.