U slatkom iščekivanju još jednih Olimpijskih igara, nakon što su prošlogodišnje obilježilja pandemijska ograničenja, veseli nas vidjeti sretna lica sportaša koji se smještaju u olimpijsko selo.
Brige o pozitivnim testovima na koronavirus, izolacije, zaštitne maske, dezinfekcija i drugi problemi o kojima su trebali razmišljati, sada su iza njih. Međutim, sportaši su neke su organizacijske odluke vrlo negativno ocijenili – primjerice da će zbog načela održivosti kreveti koji trebaju osigurati bezbrižan san biti od – kartona.
Stvarni problemi
Ove se igre događaju u vrlo turbulentnome razdoblju ljudske povijesti, na što je podsjetio generalni tajnik UN-a António Guterres, zato je važno da se nacije ponovno ujedine. Ta atmosfera nesigurnosti koja je prisutna u gradu domaćinu pomalo podsjeća na vrijeme kada su Igre bile održane u Berlinu, u to je vrijeme Njemačkom vladao Adolf Hitler kao Führer, a Igre su mu služile za širenje nacističke propagande.
Sport će opet ujediniti svijet
Mnogo je resursa potrošeno kako bi se prikazala njemačka perfekcija. Olimpijske su igre predstavljene kao reprezentacija Njemačke vrline, a neke su zemlje poput SAD-a jasno protestirale i razmatrale povlačenje s Igara, piše Britannica. Osim u vrijeme nacizma, suvremena Njemačka također pamti skandal koji se zbio u vrijeme održavanja igara. 1972. godine u Münchenu se dogodila talačka kriza u olimpijskome selu kada su arapski teroristi provalili u zgradu gdje su se nalazili izraelski olimpijski natjecatelji te su ih uzeli kao taoce. Nakon neuspjelih pregovora, na zračnoj luci u pucnjavi stradalo je 11 izraelskih sportaša, 5 terorista i jedan pripadnik policije, stoji na portalu Povijest.hr.
Olimpijske igre jedan je od najvećih događaja u kojem sudjeluje velik broj državljana iz cijelog svijeta, stoga osiguranje mora biti na vrlo visokoj razini, a dodatan je razlog zasigurno i činjenica da je Pariz jedan od gradova koji je pretrpio teroristički napad prije devet godina.
Ovim je Igrama, francuska metropola postala drugi grad koji je triput bio domaćinom Ljetnih olimpijskih igara, zajedno s Londonom, a jedini grad koji je bio organizator ljetnih i zimskih igara je Peking.