Svi ste se nekada našli u situaciji da nakon što ne pojedete obrok, samo ga brzo i jednostavno bacite u hladnjak i sutradan pojedete za večeru. Mislim, spašava vas od kuhanja novog obroka, a dobro je i za okoliš.
Međutim, postoje neke uobičajene namirnice za koje stručnjaci upozoravaju da ih se uopće ne bi trebalo držati u hladnjaku jer mogu uzrokovati više štete nego koristi.
Jhanvi Kanakia, klinička nutricionistica i influencerica na društvenim mrežama, navela je neke namirnice koje se ne smiju držati u hladnjaku jer mogu postati "toksične".
KRUMPIRI
Hlađenje uzrokuje pretvaranje škroba u šećer, što rezultira slađim okusom i zrnatom teksturom. Kuhanje ovih izmijenjenih krumpira na visokim temperaturama može proizvesti akrilamid, potencijalno štetan spoj.
LUK
Čuvanje luka u hladnjaku može dovesti do pojave plijesni i kašaste teksture zbog viška vlage, pokvaren luk može uzrokovati bolesti koje se prenose hranom ako se konzumira.
ČEŠNJAK
Češnjak može niknuti i postati gumen kada se ohladi, izgubiti svoj okus i moć. Može biti gorkog i manje privlačnog okusa, a u isto vrijeme razvijaju se plijesni i gljivice koje su štetni za zdravlje
ĐUMBIR
Hlađenje može uzrokovati da đumbir postane vlaknast i suh, gubi svježinu i okus, što ga čini manje korisnim u kuhanju.
BANANA
Niske temperature uzrokuju da banane postanu smeđe i kašaste, što ometa njihov proces sazrijevanja.
KUHANA RIŽA
Ako se ne ohladi pravilno prije hlađenja, kuhana riža može razviti štetne bakterije poput Bacillus cereus. Ova bakterija može proizvoditi toksine koji dovode do trovanja hranom.
Sad znate da neku hranu možete bez brige prekriti i staviti u hladnjak, dok je ove namirnice bolje držati na sobnoj temperaturi ili u smočnici. Tako možete izbjeći štetne i neugodne nuspojave trovanja hranom, a svejedno uživati u ostacima najdražeg ručak i kasnije.