Sigurno imate neki proizvod u svojoj košarici koji čeka Crni petak kako bi ga kupili po što povoljnijoj cijeni. Bilo da na umu imate neku veliku ili malu kupnju svi smo nekako upoznati s pojmom i fenomenom dana tijekom kojeg je sve na popustu.
Ipak, Crni petak na ovim prostorima samo je sijena onoga u SAD-u, ali srećom nemamo toliko incidenata povezanih s ljudskim stampedima i nasiljem u trgovinama. Svejedno se popularizirao, a neke sigurno zanima odakle je došao, zašto se tako zove i druge zanimljivosti povezane s ovim danom.
Upravo to smo htjeli otkriti, a ove činjenice o Crnom petku sigurno niste znali.
Započeo je kao pojam za pad burze
Burza i podaci o dionicama
Foto:
Canva
Iako je danas poznat kao najuspješniji dan što se tiče prodaje, on je zapravo imao drugačije značenje u povijesti.
U 1800-ima izraz "Crni petak" korišten je u odnosu na padove burze. Izraz je prvi put korišten 24. rujna 1869., kada su James Fisk i Jay Gould pokušavali svladati tržište zlata na NYSE-u, prenosi The Fact Site.
Prethodnik Crnog petka bile su povorke Djeda Božićnjaka
Parada uoči Božića
Foto:
Canva
Tijekom godina, Parade Macy'sa za Dan zahvalnosti postala je dio blagdanskih rituala u Americi, iako je,prva “Parada Djeda Mraza” održana 2. prosinca 1905. u Kanadi.
Kada se Djed Božićnjak pojavio na samom kraju povorke, bio je to znak za službeni početak blagdanske sezone. Američke trgovine preuzele su vodstvo i počele održavati slične parade diljem Sjedinjenih Država.
1924. održana je prva Macyjeva parada za Dan zahvalnosti. Paradu su vodili zaposlenici Macy'sa, a na njoj su bile neke od životinja iz zoološkog vrta u Central Parku.
Crni petak se nekada zvao "Veliki petak".
Prema izvješću iz NY Timesa iz 1975., izraz "Crni petak" je sleng iz Philadelphije. Nastao je tako što je policija bila frustrirana prometnim gužvama koje su toga dana izazvali kupci, a trgovcima nije bilo drago što ih se povezuje s prometom i zagađenjem zraka.
Tako su 1961. jedne novine pokušale taj dan preimenovati u "Veliki petak", ali, kao što već znate, ovaj izraz nije se dugo zadržao. Iako je bio popularan u Philadelphiji, "Crni petak" nije bio službeni izraz sve do 1990-ih.
Iako osmišljen za kupnju nije bio dan na koji se proda najviše proizvoda
Crni petak se službeno nije smatrao najprometnijim danom za kupovinu u godini sve do 2001. Iako se opće smatralo da je to dan najveće kupovine u godini. To je zapravo bila subota prije Božića koja ga je pobjeđivala svake godine sve do 2001.
Crni petak najprometniji je dan u godini za američke vodoinstalatere
Vodoinstalater i popusti za Crni petak
Foto:
Canva
Crni petak dolazi nakon Dana zahvalnosti, praznikom koji se najčešće slavi s obitelji. Boravak velikog broja ljudi pod istim krovom u kombinaciji s povećom količinom hrane koja je dio tradicije, može doći do "pretrpavanja sustava". Koliko god to zvučalo bizarno, vodoinstalateri potrebni za čišćenje dan nakon, koji je ujedno i Crni petak.
Iako se neke akcije i popusti povodom Crnog petka ne odnose samo na jedan konkretan dan u godini, sigurno je zanimljivo naučiti kako je do njega došlo i zašto je toliko popularan. On zapravo obilježava početak blagdanske sezone, koja je također poznata po konzumerizmu i pretjeranoj potrošnji.