Svi smo čuli za neke procjene koliko vode dnevno moramo piti. Od nekih 5-6 čaša vode dnevno, do 3-4 litre, postoje razni podaci koliko je vode potrebno dnevno popiti. Ipak, jedna je doktor otkrio kako postoji puno jednostavniji trik za provjeru razine hidracije.
Količina tekućine koja nam je potrebna da ostanemo pravilno hidrirani ovisi o brojnim faktorima, a u količinu potrebne tekućine ubrajaju se i druga pića, poput kave i čaja, tako da je teško odrediti točnu količinu koju bismo trebali konzumirati.
Na to također utječe i vrijeme, ako je vani toplije trebamo konzumirati više tekućine da se izbjegne dehidracija, a isto vrijedi i za bavljenje nekom fizičkom aktivnosti.
Znojenjem se ljudsko tijelo hladi, a taj gubitak tekućine treba nadoknaditi. Unos tekućine također treba povisiti i kada smo bolesni ili u slučaju trudnoće.
Srećom, umjesto da brojimo čaše ili litre vode koje smo konzumirali, stručnjak predlaže jednostavan test koji je podijelio na svom TikToku. Dr. Myro Figura svojim je pratiteljima objasnio kako ga provesti i kako funkcionira.
Poznat kao Turgor test, to je jednostavan, bezbolan test za koji kaže da se radi u bolnicama. Dr. Figura objašnjava da koža gubi nešto elastičnosti kada ste dehidrirani, pa stezanje kože i gledanje ide li ravno prema dolje ili ne je pokazatelj razine tekućine u vašem tijelu.
"Kada ste dehidrirani, vaš dodatni stanični prostor se skuplja, a to smanjuje elastičnost vaše kože", istaknuo je. "Dakle, kad ovako uštipnete kožu, ostat će gore ako ste dehidrirani."
Ipak, istaknuo je da video o kojem je pričao zapravo izvodi test na pogrešan način, budući da se to radi na nadlanici, a ne na prstu.
Dakle, što učiniti ako vaša koža neko vrijeme ostane gore?
Pa, jednostavan odgovor ovdje je napuniti bocu i piti više tekućine, a postoje i drugi znakovi koji mogu otkriti jeste li dehidrirali, poput sljedećih:
• Osjećaj žeđi
• Tamno žuta mokraća s jakim mirisom
• Mokri manje od normalnog
• Osjećaj vrtoglavice ili ošamućenosti
• Umor
• Upale oči
• Suha usta, usne i jezik
Dugotrajna dehidracija može dovesti do većih zdravstvenih problema, poput infekcija mokraćnog sustava, bubrežnih kamenaca ili zatajenja bubrega, ako niste oprezni. Uočite li probleme sa zadržavanjem tekućine bolje se obratite liječniku opće prakse kako biste izbjegli daljnje zdravstvene komplikacije.