Dobiti dodatni sat za spavanje i odmor zvuči kao san snova, a to vrijeme je uskoro pred nama. Mnogima nije jasno zašto to radimo, a neki se protive skraćivanju dana, a sada bi mogli imati i znanost na svojoj strani.
Pomicanjem sata ostajemo bliže prirodnom svjetlu, a upravo je ono jedno od glavnih razloga za pomicanje sata i prelazak na zimsko računanje vremena, što podrazumijeva i uštedu energije te dobrobit sunčeve svjetlosti na ljudsko tijelo.
Znanstvenici iz British Sleep Societyja upozorili su da kada se satovi vrate na srednje vrijeme po Greenwichu (GMT), trebali bismo ih tamo i zadržati.
Kada se satovi vraćaju?
Satovi će se ove godine vratiti u vrlo ranim nedjeljnim jutarnjim satima, tako da će se 27. listopada u 3 sata ujutro prebaciti na 2 ujutro. Doduše, vjerojatno ćete do tog trenutka već spavati i propustiti cijelu stvar, što je vjerojatno najbolje jer znači da ćete provesti dodatnih sat vremena u krevetu.
Naravno, neki će se satovi samo ažurirati, no neke ipak trebamo sami pomaknuti, inače vas može dočekati neugodno iznenađenje. Tako da ne zaboravite resetirati svoje satove u nedjelju ujutro, zajedno sa svim raznim drugim uređajima za mjerenje vremena koji se neće automatski pomaknuti.
U čemu je problem s promjenom vremena?
Prema riječima stručnjaka, postoji nekoliko problema koji nastaju petljanjem oko koncepta vremena. BSS je upozorio da vrijeme prebacivanja može utjecati na cirkadijalni ritam, prirodni ciklus kroz koji tijelo prolazi svaki dan, a to može dovesti do negativnih utjecaja na zdravlje.
Rekli su: "Britansko društvo za spavanje preporučuje vraćanje stalnog standardnog vremena u Ujedinjenom Kraljevstvu (GMT). Iz perspektive spavanja i cirkadijalnog zdravlja, ova je opcija poželjnija od promjene ljetnog računanja vremena dvaput godišnje, i znatno poželjnija od stalnog ljetnog računanja vremena."
Druge su studije pokazale da petljanje s cirkadijalnim ritmom može oštetiti raspoloženje osobe i čak izložiti ljude većem riziku od srčanog ili moždanog udara.
Čudno je da također ima i primjetan utjecaj na broj automobilskih nesreća, s jednom studijom koja je proučavala to pitanje u razdoblju od 20 godina i ispitala više od 700 000 nesreća i otkrila povećanje od šest posto u prometnim nesrećama sa smrtnim ishodom u tjednu nakon pomicanja satova, prenosi nam LADBible.
Kada će se opet pomicati?
Nadolazeće razdoblje počinje 27. listopada, a trajat će do 30. ožujka sljedeće godine. Koliko god da je ovaj dodatni sat sna ili noćne odličan , to nije situacija s onim u ožujku koji rezultira kraćim snom.
Hoćemo li ikada prekinuti ciklus?
Oprostite društvo, trenutačno ne zvuči kao da postoje ozbiljni planovi oko ukidanja promjene vremena, a cijela situacija oko cirkadijalnog ritma nastavit će se bar još neko vrijeme, zajedno sa svim utjecajima koje ima i protivno savjetu stručnjaka.