Vintage ili "second hand" odjeća postaje sve popularnija, a obično dolazi po nižoj cijeni. Ljudi se sve više okreću kupnji takve odjeće, a popularnije postaju i aplikaciju za prodaju i razmjenu odjeće. Naravno da je ta praksa bolja za okoliš, a smanjuje se količina tekstilnog otpada, no znanstvenici upozoravaju da nije sve tako bajno te da treba biti oprezan kod kupnje.
Stručnjaci upozoravaju one koji su kupili takvu odjeću da budu oprezni nakon što je novo izvješće otkrilo kako odjeća može sadržavati mnogo bakterija.
"Potražnja za rabljenom i vintage odjećom porasla je u posljednjih nekoliko godina", napisala je dr. Primrose Freestone, viša predavačica kliničke mikrobiologije na Sveučilištu Leicester, u The Conversation.
"Mnogi potrošači rabljenu odjeću vide kao jeftiniji, ekološki prihvatljiviji način proširenja svoje garderobe. No koliko god bili uzbuđeni što ćete nositi svoju rabljenu odjeću, važno je da je prvo pravilno dezinficirate. To je zato što odjeća zapravo može sadržavati mnoge zarazne bolesti."
Koža prirodno sadrži milijune bakterija, također se naziva i njezinim mikrobiom, što znači da je odjeća koju nosimo stalno u kontaktu s različitim vrstama bakterija, gljivica i virusa.
Međutim, mikrobiom svake osobe je drugačiji, pa ono što je bezopasno za jednu osobu može biti štetno za drugu. Dr. Freestone je objasnio da je odjeća "dobro poznati" prijenosnik patogena i veći je problem ako odjeća prethodno nije pravilno očišćena.
"Odjeća je dobro poznati prijenosnik mnogih patogena koji uzrokuju bolesti", objasnila je. To znači da se klice iz jedinstvenog mikrobioma kože vlasnika originalne odjeće još uvijek mogu pronaći na rabljenoj odjeći ako predmeti nisu očišćeni prije prodaje."
"To također znači da se sve infekcije ili patogeni, koje su možda imali kad su zadnji put nosili odjeću, još uvijek mogu tamo pronaći."
Kako ostati siguran pri kupnji rabljene odjeće
Naravno, postoji prilično jednostavan način da se izbjegne ovaj problem, a to je temeljito pranje svih rabljenih predmeta na dovoljno visokoj temperaturi kako bi se uklonili patogeni.
„Preporuča se da tek kupljenu rabljenu odjeću perete deterdžentom na temperaturi oko 60°C“, rekla je dr. Freestone.
"Ovo ne samo da će očistiti svu prljavštinu s odjeće, već će također ukloniti klice i inaktivirati patogene. Hladna voda neće djelovati tako dobro da se riješi patogena unutar odjeće. Dakle, ako pranje na visokoj temperaturi nije moguće, upotrijebite sredstvo za dezinfekciju rublja da ubijete sve prisutne klice."
Iako je lako baciti rabljenu odjeću na istu hrpu kao i rublje, dr. Freestone također preporučuje da vlastitu odjeću držite odvojeno od prethodno voljenih stvari dok se temeljito ne operu. Ovo je kako bi se spriječila unakrsna kontaminacija, u slučaju da postoje prisutni patogeni.