Sigurno se sjećate Fran Fine, mlade djevojke iz Queensa u New Yorku koja je postala dadilja bogatoj obitelji. Možda vas njezin prodorni nazalni glas i uzvik "Mr. Sheffield" još uvijek progone, no Fran Drascher je puno više od uloge dadilje.
Iako su neki elementi serije autobiografski, njezin je život puno kompleksniji od onoga dadilje. Drescher je rođena u Queensu, a odrasla je u židovskoj obitelji. Tamo je upoznala svog budućeg supruga, Petera Marca Jacobsona, za kojeg se udala 1978., u 21. godini, a razveli su se 1999.
Njezino prvo filmsko iskustvo bila je mala uloga plesačice Connie u filmu "Groznica subotnje večeri" (Saturday Night Fever), pamtljivu po opasnom uletu Johnu Travolti.
Godinu dana kasnije, počela je privlačiti pozornost u filmovima kao što su "American Hot Wax" i "Ljeto straha". Također je preuzela rijetku dramsku ulogu u filmu Miloša Formana, "Ragtime" iz 1981.
Tijekom 80-ih, Drescher je postigla uspjeh kao glumica s ulogama u filmovima kao što su "Gorp", "The Hollywood Knights", "Doctor Detroit", "Velika slika", "UHF", "Cadillac Man" i u "This Is Spinal Tap" kao publicistica Bobbi Flekman.
Drescher je sa suprugom Jacobsonom 1993. stvorila vlastitu televizijsku emisiju "Dadilja" (The Nanny), koja sada uživa u statusu kultnog sitcoma. Emisija se emitirala na CBS-u od 1993. do 1999., a Drescher je zahvaljujući njoj, postala velika zvijezda.
U ovom popularnom sitcomu glumila je Fran Fine koja je ležerno postala dadilja Margaret (Nicholle Tom), Brightonu (Benjamin Salisbury) i Grace Sheffield (Madeline Zima). Svojom duhovitošću i šarmom impresionirala je njihovog oca, uštogljenog, staloženog, britanskog udovca džentlmena i brodvejskog producenta Maxwella Sheffielda (Charles Shaughnessy).
Serija nam je pružala sate smijeha i zabave, a mnogi je pamte upravo po toj ulozi. Iako je u ulozi dadilje uveseljavala gledatelje ispred malih ekrana, pobrinula se i da filmska industrija nastavi u tom tonu. Prisjetite se samo povijesne bitke za prava glumaca i filmaša iz 2021. i štrajka SAG-AFTRA-e (Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists).
Zapravo tisuće su se glumaca, scenarista i filmskih djelatnika pridružilo sindikatu čiji su članovi neka od najpoznatijih lica u industriji zabave. Među tisućama glasova koji se bore za prava, jedan vrlo prepoznatljiv glas privukao je medijsku pozornost, a to je glas predsjednice SAG-AFTRA-e, Fran Drescher.
Fran Drescher je oduvijek jedna od rječitih osoba u Hollywoodu, objavila je dvije knjige: memoare pod nazivom "Enter Whining" 1995., o tome kako je od skromnog odrastanja u Queensu postala zvijezda , i "Cancer Schmancer" 2002., o svom iskustvu s rakom maternice, a istoimenu neprofitnu organizaciju osnovala je 2007.
Godinu kasnije imenovana je izaslanicom američke javne diplomacije za zdravlje žena, gdje je, kroz putovanja svijetom, širila svijest o raznim temama poput prevencije raka. Također se zalagala za istospolne brakove prije nego što su legalizirani.
Drescher se od tada pojavila u brojnim TV serijama i filmovima, kao što su "Hotel Transylvania", "Entourage", "Broad City", a također je sudjelovala u sitcomu "Happily Divorced" koji se emitirao dvije sezone.
Unatoč velikoj popularnosti u 90-ima, Drescher kao da je nestala iz javnosti, a nedugo nakon je otkrila kako se borila s rakom maternice. Cijelu je priču podijelila 2018. u razgovoru za časopis People. Otkrila je kako joj je opaka bolest dijagnosticirana 2000., nedugo nakon razvoda, kada su joj bile 43 godine. Odmah je podvrgnuta radikalnoj histerektomiji, no njezin put do dijagnoze bio je poprilično dug.
"Na kraju sam stvarno imala sreće. Moj rak se vrlo sporo razvijao. Dakle, čak i nakon dvije godine pretraga, bila sam u prvoj fazi. Nisam se morala podvrgnuti bilo kakvim zahvatima osim operacije. Ali svejedno, nisam mogla imati djecu", objasnila je i zaključila: "Osjećala sam kao da me izdala i medicinska zajednica i vlastito tijelo. Za svakoga tko prolazi kroz bilo što, a nitko ne napušta ovaj planet neozlijeđen, jednog dana život će vas ugristi za stražnjicu, samo zapamtite nakon što se ritate, vrištite i plačete, 'Zašto ja!', ako okrenete svoju bol u svrhu, stvarno je ljekovito. Nekako iz besmislenog stvorite smisao."
Njezino je zdravstveno stanje postalo okidač za jednu dublju traumu povezanu s događajima iz 1985. U siječnju te godine dvojica su naoružanih pljačkaša provalila su u stan Drescher i njezina supruga, Petera Marca Jacobsona, u Los Angelesu.
Opljačkali su ih, a jedan je potom silovao glumicu i njenu prijateljicu koja je bila u posjetu dok ih je drugi počinitelj držao na nišanu. Njezinog su supruga prije toga pretukli, a potom ga vezali i prisilili gledati iživljavanje nad Fran i prijateljicom.
U svojoj je knjizi objasnila kako se trudi sve negativne stvari pretvoriti u nešto pozitivno, a objasnila je da joj je osuda silovatelja na dvije doživotne zatvorske kazne pomogla da se rastereti i krene ponovno živjeti.
Njezin aktivizam može se vidjeti i izvan udruge filmaša i glumaca, Fran Drescher uvjerila je američki Kongres da usvoji Zakon o obrazovanju i svijesti o ginekološkom raku, kako bi se sve komplikacije s dijagnozom i liječenjem svele na minimum.
Izgleda da je ulogu dadilje shvatila osobno i izborila se za prava žena, LGBTQ zajednice i filmskih djelatnika, a ne pokazuje znakove prestanka u skorijoj budućnosti.