Planet Zemlja ima mnoge tajne, a jedna od njih je mineral Kyawthuite. Iako minerala ima u svakakvim oblicima, pronađen je samo jedan primjerak i to u vrlo maloj količini. Oni su poprilično uobičajeni u zemljinoj kori, a postoje i razne vrste i oblici minerala.
Mnogi od njih koriste se za izradu nakita i mogu postići visoku cijenu, ali ni jedan od njih nije rijedak kao Kyawthuite. Zapravo on je toliko jedinstven da ne postoji ni jedan drugi uzorak. Danas je poznat jedan jedini kristal, a opisan je kao prozirni kamenčić, tamnonarančaste boje, a teži oko 0.3 grama (1.61 karat).
Inače, Međunarodna mineraloška organizacija službeno ga je priznala i uvrstila u svoje kataloge 2015., a prvi cjeloviti znanstveni rad o njemu objavljen je par godina kasnije, prenosi ZMEscience. Nosi neobično ime kyawthuit i nađen je u Mijanmaru, točnije kraj grada Mogoka, a neobično ime je dobio po profesoru geologije na sveučilištu u bivšem glavnom gradu Mjanmara, Yangonu, dr. Kyawu Thuu.
Kao i većina poznatih otkrića, njegov pronalazak bio je slučajan, a profesor ga je pronašao na lokalnoj tržnici među raznim drugim kristalima koji su bili na prodaju.
Mineral su iskopali tamošnji tragači na safire, a bio je na dnu potoka u kojem su tragali za draguljima. Zanimljivo je kako i prije nego je nađen postojao je skoro identičan primjerak, ali stvoren sintetskim putem, no on ipak nije original.
Odlučite li ga posjetiti i pogledai uživo, morat ćete se uputiti do SAD-a, točnije Los Angelesa, gdje se nalazi i većina rock zvijezdi, gdje je u postavi lokalnog Prirodoslovnog muzeja.
Unatoč tome, kyawthuite je zadivljujući primjer napretka geologije te pruža pogled na zamršene geološke procese planeta. Za razliku od sintetičkih replika minerala, kemijski identičnih i lakših za proizvodnju, prirodni kristal kyawthuita utjelovljuje milijune godina geološke evolucije.