Smatrate li se gamerom ili ne, sigurno znate za igru Tetris. Ona je jedna od najpopularnijih videoigara na svijetu, a sigurno ste je nekada susreli, a i zaigrali. Iako ju je prvi svijetu predstavio 1985. sovjetski inženjer softvera, Aleksej Pažitnov, ona se zadržala do danas.
Igra nije samo zabavna jer se našla i u središtu studije koju su vodili britanski i švedski znanstvenici koji su proučavali njene iznenađujuće korisne učinke.
Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) može utjecati na ljude koji su doživjeli rat, torturu, silovanje, prometne nesreće ili druge vrste situacija u kojima su osjećali da je njihov život ili život druge osobe u opasnosti. Iako većina ljudi ne razvije PTSP nakon traume, jedan od ključnih kliničkih simptoma kod onih koji ga razviju uključuje ponavljajuća i nametljiva sjećanja na traumu (kolokvijalno nazvana flashbacks).
Liječenje PTSP-a utemeljeno na dokazima uključuje kognitivno bihevioralnu terapiju usmjerenu na traumu, no nedostaju nam preventivne intervencije za sprječavanje nakupljanja simptoma.
Istraživači su uspjeli pokazati kako preživjeli u prometnim nesrećama imaju manje takvih simptoma ako igraju Tetris u bolnici, u roku od šest sati od prijema nakon što su također zamoljeni da se prisjete svojih sjećanja nesreće. Istraživanje su proveli znanstvenici s Instituta Karolinska s kolegama sa Sveučilišta Oxford.
Blokovi iz igrice Tetris
Foto:
Canva
Studija je pokazala kako "intervencija temeljena na Tetrisu" koja se sastoji od 20-minutne sesije igranja može pomoći kod PTSP-a nakon prometne nesreće i može pomoći u sprječavanju stvaranja bolnih, nametljivih sjećanja koja mogu uslijediti nakon traumatičnog događaja.
Znanstvenici su promatrali 71 pacijenta, koji su bili primljeni u bolnicu John Radcliffe Hospital A&E u Oxfordu, unutar šest sati nakon što su doživjeli prometnu nesreću. Dok su čekali na liječnički pregled, pojedinci (koji su bili plaćeni za svoj doprinos studiji) prvo su zamoljeni da se osvrnu na svoje traume i ispričaju najgore trenutke svojih nesreća.
Zatim je nasumično odabrana skupina zamoljena da igra Tetris 20 minuta na Nintendu DS XL, dok je druga skupina (kontrolna skupina) zamoljena da ispuni dnevnik aktivnosti o tome što su doživjeli od dolaska u bolnicu.
Blokovi iz igrice Tetris
Foto:
Canva
Oni koji su igrali Tetris, doživjeli su 62% manje nametljivih sjećanja u prvom tjednu nakon nesreća u usporedbi s kontrolnom grupom. Povrh toga, njihova su loša sjećanja nestajala brže nego drugoj polovici grupe.
Iako je studija imala relativno mali opseg, znanstvenici koji stoje iza nje smatraju da su rezultati dovoljno pozitivni da opravdaju veću naknadnu studiju o pozitivnim učincima Tetrisa na traumu.
Godinama kasnije, Emily Holmes, profesorica psihologije na Karolinska institutu u Švedskoj, vodila je još jednu studiju o prednostima Tetrisa i njegove mentalne rotacije, to jest, promatranje predmeta iz jednog kuta i zamišljanje kako bi izgledao da se okreće. Dr. Holmes i njezin tim sa Sveučilišta Uppsala primijetili su da je Tetris pomogao zdravstvenim radnicima koji su radili tijekom pandemije COVID-19.
Od 164 bolnička radnika uključenih u studiju, polovica je igrala Tetris, dok su ostali dobili nevizualni zadatak: slušanje radija. Svi su sudionici zatim zamoljeni da vode dnevnik o svojim uspomenama. Objavljeni u rujnu 2024., rezultati su pokazali da su oni koji su igrali Tetris imali manje nametljivih sjećanja u usporedbi s kontrolnom skupinom.