Znanstvenici s jednog od vodećih svjetskih sveučilišta pronašli su "nikad prije viđene" viruse u četkicama za zube i glavama tuševa, ali ne brinite jer to bi moglo biti dobro.
Do otkrića došao je istraživački tim sa Sveučilišta Northwestern u Illinoisu, SAD. Mikrobiolozi su otkrili da su naše četkice za zube i glave za tuširanje prepune raznih virusa, a veliku većinu ovih virusa znanstvenici nikada prije nisu vidjeli, što je stvarno zapanjujuće.
Ipak, budite uvjereni.
Iako ideja o pronalaženju virusa na vašoj četkici za zube ili glavi tuša zvuči loše, oni vam neće naškoditi. Zapravo je suprotno jer ti virusi napadaju same bakterije koje se tamo nalaze.
Mikroorganizmi prikupljeni u studiji nazivaju se bakteriofagi, a to su virusi koji inficiraju i razmnožavaju se unutar bakterija.
Prljavi tuš u kupaonici
Foto:
Canva
Iako istraživači malo znaju o njima, fagi su nedavno privukli pozornost zbog njihove potencijalne upotrebe u liječenju bakterijskih infekcija otpornih na antibiotike. Dosad nepoznati virusi koji vrebaju u našim kupaonicama mogli bi postati riznica materijala za istraživanje.
Studija objavljena u časopisu Frontiers in Microbiomes, Erice M. Hartmann iz Northwesterna, koja je vodila studiju, rekla je: "Broj virusa koji smo pronašli je apsolutno nevjerojatan. Pronašli smo mnoge viruse o kojima znamo vrlo malo i mnoge druge koje nikada prije nismo vidjeli. Nevjerojatno je koliko je neiskorištene bioraznolikosti posvuda oko nas. Čak ni ne morate ići daleko da biste je pronašli; pred nosom nam je."
Nova se studija nadovezuje na prethodna istraživanja u kojima su Hartmann i njezini kolege sa Sveučilišta Colorado Boulder proučavali bakterije koje žive na četkicama za zube i tuševima. Za te studije, tim je tražio ispitanike da dostave korištene četkice za zube i briseve s uzorcima prikupljenim iz njihovih glava tuša.
Potaknut zabrinutošću da bi WC s ispiranjem mogao stvoriti oblak čestica aerosola koji bi se zatim raspršili po kupaonici, Hartmann je studiju rado nazvala "Operacija Pottymouth".
Razne četkice za zube
Foto:
Canva
"Ovaj projekt je započeo iz znatiželje", rekla je Hartmann. "Željeli smo znati koji mikrobi žive u našim domovima. Ako razmišljate o unutarnjim okruženjima, mikrobima je jako teško živjeti na površinama poput stolova i zidova. Mikrobi preferiraju okruženja s vodom. A gdje ima vode? Unutar naših tuševa i na četkicama za zube."
Tijekom istraživanja pronađeno je više od 600 različitih virusa, a niti jedan uzorak nije pokazao sličnosti.
"U osnovi nismo vidjeli preklapanja u tipovima virusa između glava tuša i četkica za zube", rekla je Hartmann. "Također smo vidjeli vrlo malo preklapanja između bilo koja dva uzorka. Svaki tuš i svaka četkica za zube su kao svoj mali otok. To samo naglašava nevjerojatnu raznolikost virusa koji postoje."
Kada se razbolite od virusa, Hartmann poziva na smirenost, govoreći: "Mikrobi su posvuda, a od velike većine njih nećemo se razboljeti. Što ih više napadate dezinficijensima, veća je vjerojatnost da će razviti otpornost ili ih je teže liječiti. Svi bismo ih jednostavno trebali prigrliti."
Spas od mamurluka