Borba za spavanje tijekom večeri nešto je s čime se mnogi od nas redovito suočavaju, a dobiti tih preporučenih osam sati sna svake večeri može biti prilično teško. Loš san može biti uzrokovan raznim stvarima, od buke, stresa, temperature spavaće sobe i sl. ipak na njega može utjecati i kasni obrok.
Zdravstvena stručnjakinja dr. Mindy Pelz inzistirala je na tome da ljudi koji imaju problema sa spavanjem moraju brinuti o tome kada jedu, a ne o tome što jedu. Kako prenosi Marca, ona preporučuje jesti najmanje tri sata prije odlaska u krevet.
To je zato što ćete "imati skok inzulina koji će početi padati dok melatonin raste", što bi moglo dovesti do debljanja. Dr Pelz objašnjava da ćete se bez tog dodatnog inzulina "dobro naspavati", ali večerate li prekasno, "vaše će tijelo zaspati i pitati se: Zašto je ovdje inzulin? Bolje to negdje pohrani, i to u masnoći."
Tako vaš kasni zalogaj može utjecati na liniju i na san. Za one koji se bude usred noći, stručnjakinja za spavanje Lisa Artis iz organizacije Sleep Charity kaže da bi trebali izbjegavati provjeravanje telefona, prenosi Express.
Rekla je: "Uključivanje u stimulativne aktivnosti, kao što je provjeravanje e-pošte, listanje društvenim mrežama ili gledanje TV-a ili mobitela, može otežati opuštanje i da ponovno zaspete. Svijetli zasloni i mentalna stimulacija mogu dodatno poremetiti vaš ciklus spavanja i budnosti. Umjesto toga, odlučite se za umirujuće aktivnosti poput čitanja knjige ili slušanja umirujuće glazbe.", savjetuje stručnjakinja.
Također preporučuje da smanjite unos kofeina navečer i savjetuje da "Preskočite stimulanse šest sati prije spavanja" S tim na umu, stručnjak za spavanje smatra da "ako ste budni dulje od 20 minuta, ustanite. Ostanak u krevetu može stvoriti vezu između budnosti i vašeg okruženja za spavanje, što će u budućnosti učiniti spavanje još težim ", objasnila je Lisa.